Vítěz bavorských zemských voleb, bavorský premiér a šéf CSU Horst Seehofer

Vítěz bavorských zemských voleb, bavorský premiér a šéf CSU Horst Seehofer | foto: Reuters

Unie by měla přerušit přístupové rozhovory s Ankarou, míní Seehofer

  • 55
Evropská unie by za současné situace měla přinejmenším pozastavit přístupové rozhovory s Tureckem. Po nové vlně zatýkání, která v zemi proběhla, je o tom přesvědčen šéf Křesťanskosociální unie (CSU) a bavorský premiér Horst Seehofer. Ten také varoval před vznikem levicové vlády v Německu.

Seehofer v pátek na sjezdu své strany vyjádřil přesvědčení, že země, která chce znovu zavést trest smrti a prakticky každodenně zatýká politiky a novináře, nemůže dostat bezvízový styk s EU, o který usiluje. Zároveň se vyslovil pro pozastavení přístupových rozhovorů unie s Tureckem. Ty chce zastavit i spolková vláda, pokud bude turecký parlament hlasovat o znovuzavedení trestu smrti, což nedávno avizoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (více čtěte zde).

O Turecku a jeho působení v Německu se zmiňuje i usnesení varující před vzestupem politického islámu, které v pátek CSU přijala. V 16stránkovém dokumentu se píše mimo jiné o tom, že žádné jiné ideologické hnutí nepřineslo v posledních desetiletích tolik násilí, ničení a destabilizace.

Turecká policie provedla razii v opozičních novinách, zatkla šéfredaktora

Usnesení, které nemá být zaměřené proti islámu jako náboženství, také konstatuje, že CSU bude proti politickému islámu odhodlaně bojovat na všech úrovních. Konkrétně se bavorská strana staví za široký zákaz oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku či úzký průhled pro oči, nebo za prověření v Německu působících imámů.

Strana je také proti tomu, aby ve veřejných bazénech byly oddělené hodiny pro muslimy, nebo aby se v jídelnách škol a školek přestávalo vydávat vepřové maso. Ani přejmenovávání vánočních trhů na zimní není CSU po vůli.

Turecko tento týden zatklo více než desítku novinářů a členů vedení deníku Cumhuriyet a také přes deset poslanců prokurdské strany, na což reagovali pobouřeně představitelé Německa i dalších západních zemí (o zatýkání zde). Erdogan naopak Německo označil za ráj pro teroristy (více zde).

Ani po několika měsících sporů se tak nezdá, že by Berlín a Ankara měly blíže k jejich urovnání. Svědčí o tom i skutečnost, že když chtěl v pátek německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier od turecké strany vysvětlení, nemohl ho podat velvyslanec, který byl už před několika měsíci z Berlína povolán na konzultace.

Seehofer varuje před vznikem levicové vlády v Německu

Seehofer také na sjezdu Křesťanskosociální unie (CSU), jejíž je bavorský politik předsedou, varoval před vznikem levicové vlády v Německu. Setkání špiček bavorské strany v Mnichově se kvůli rozdílným pohledům na uprchlickou politiku po letech neúčastní kancléřka a předsedkyně sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová.

„Panstvo u červených, tmavě červených a zelených už je žhavé,“ prohlásil Seehofer o sociální demokracii, Levici a Zelených. „Když budou moci vytvořit vládu, tak to udělají. O tom není pochyb,“ poznamenal také bavorský politik s výhledem na parlamentní volby, které se v Německu uskuteční za rok.

„Chci, aby se konzervativní unie v Německu znovu dostala blíže ke 40 procentům než ke 30,“ nechal se slyšet Seehofer, jehož slova sociální demokracie označila za snahu odlákat pozornost od problémů konzervativní unie CDU/CSU. Ta se v poslední době v průzkumech veřejného mínění pohybovala mezi 32 až 35 procenty, a je tak nadále jasně nejsilnější politickou stranou. Ani to ale nemusí stačit na sestavení vlády po příštích volbách.

Pokračování současné koalice křesťanských a sociálních demokratů není preferovanou variantou ani jedné ze stran, a tak není levicová trojkoalice zcela vyloučená. O tom, že je této možnosti, která ale zatím nevychází početně, část straníků otevřená, vypovídá i nedávné setkání desítek politiků sociální demokracie, Levice a Zelených.

Seehofer je přesvědčen, že CDU/CSU levicové koalici dokáže zabránit, když se jí podaří získat zpět důvěru voličů. V případě CSU k tomu má pomoci i zdůraznění konzervativních hodnot v novém programu nazvaném „Pořádek“, který má strana přijmout v sobotu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video