Unie bude testovat dobytek

Ministři zemědělství zemí Evropské unie v úterý po šestnáctihodinovém jednání rozhodli, že od 1.ledna 2001 se povinné testování nemoci šílených krav (BSE) rozšíří na všechen dobytek starší 30 měsíců z ohrožených stád. Výsledek nočního maratónu je kompromis ve snaze uklidnit paniku a obnovit důvěru spotřebitelů. Podle původního plánu, který poodporovala Evropská komise a který byl nakonec zamítnut, se měl testovat všechen dobytek, což by znamenalo zhruba 6 milionů krav, a to i v případě, že by byly očividně zdravé.

Podle dohody ministrů zemědělství EU začnou kontroly rizikových stád 1.ledna 2000.

Radikálnější návrh o kontrole veškerého skotu staršího 30 měsíců zatím neprošel a definitivní rozhodnutí by mělo padnout až po testech rizikových stád. Pokud bude kladné, s rozsáhlými kontrolami se začne 1.července 2001.

Nemoc šílených krav - obávaný zabiják
Nová lidská choroba, varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, se objevila ve Velké Británii před pěti lety. Tato nemoc je spojena s nemocí šílených krav, označovanou jako BSE (bovinní spongiformní encefalopatie). Člověk se jí může nakazit konzumací masa nakaženého hovězího dobytka. V Británii podlehlo této nemoci, napadající lidský mozek, už sedmdesát lidí. Podle některých odhadů by do roku 2040 tato nevyléčitelná choroba mohla postihnout až 136 tisíc lidí.

Rakousko a severské státy byly proti
Některé členské státy jako Rakousko, Finsko či Švédsko byly k navrhovanému rozsáhlému testování navrhovaným Francií zdrženlivé zejména kvůli vysokým nákladům na testování. Navíc tyto země nezaznamenaly žádné nebo jen malé počty případů onemocnění  BSE (bovinní spongiformní encefalopatie).

Ostatní země EU ale argumentovaly, že pokud má být důvěra spotřebitele v hovězí maso obnovena, je to naprosto nezbytné.

Ministři se také shodli, že je nutné najít zdroje ke spolufinancování testů na úrovni EU.

Odsouhlasený plán testování dobytka staršího 30 měsíců se například zcela vyhne Velké Británii, kde je striktně zakázáno, aby se takto starý dobytek dostal ke spotřebitelům, píše BBC.

Jak to všechno začalo
Současná krize kolem nemoci šílených krav začala ve Francii asi před měsícem, kdy se právě rozsáhlým testovacím programem zjistilo, že se do supermarketů dostalo potenciálně nakažené maso. Paříž, která v současné době EU předsedá, už zakázala používat ve Francii kostní a masové moučky, které se používají jako krmivo pro hospodářská zvířata, a snažila se k tomu přimět i ostatní členské státy.

Francie přestane vyvážet kostní moučky
Francie se zavázala rovněž k tomu, že nebude vyvážet kostní a masové moučky, maso od kosti a tuk vyráběný z kostí. Vyhověla tak žádosti komisaře pro ochranu spotřebitelů Davida Byrna, který ji na začátku schůzky ministrů zemědělství požádal, aby ostatním zemím zajistila stejnou bezpečnost, jakou jí samotné zajišťuje její plán.


BSE vyvolává poruchy nervové činnosti a končí celkovou paralýzou organismu. Nemoc ničí mozkovou tkáň, která se po čase začne podobat staré houbě.

Opatření Francie potom posoudí během úterý a středy veterinární výbor EU a měl by navrhnout, zda se zákaz používání kostních mouček rozšíří na všechny země EU, či zda ho Francie bude muset zrušit.

Ministři se znovu sejdou 4. prosince a do konce roku chtějí nalézt konečné řešení problémů spojených s BSE.

Strach snížil ve Francii spotřebu hovězího o 40 procent
"Během posledních tří týdnů francouzská spotřeba hovězího masa klesla o 40 procent, což je varující," řekl mluvčí komise Gregor Kreuzhuber.

Česká státní veterinární správa od úterý zakázala dovoz hovězího masa, skotu, embryí a masokostní moučky do České republiky z Francie a Portugalska, aby zabránila zavlečením nemoci šílených krav. Obdobný zákaz dovozu z Velké Británie a Švýcarska platí od roku 1994.

Cenový vývoj je podle něj méně dramatický než spotřeba, když ceny hovězího v EU poklesly v průměru o 5,9 procenta.

Komise podle něj navrhuje pomoc při skladování francouzského hovězího, které nejde na odbyt. Plán komise dotovat zejména francouzské soukromníky, aby mohli koupit maso a uskladnit ho na šest měsíců od prosince 2000, bude stát 60 milionů eur.

Francouzský ministr zemědělství později během úterý oznámil pomoc v celkové hodnotě 3,24 miliardy franků pěstitelům a zpracovatelům hovězího masa, kteří jsou postiženi prohlubující se krizí koelm tzv.nemoci šílených krav.

Britská vláda: francouzské hovězí chceme dál
Britská vláda uvítala dnešní francouzský krok ke zpřísnění kontrol při vývozech svých hovězích produktů a zákaz jejich dovozů neplánuje.

Hledání náhražek za kostní moučku
Komise dále zvažuje rozšířit výrobu olejnatých semen v EU, aby jimi nahradila kostní moučku v krmivech pro zvířata. To by však znamenalo prosadit změnu omezení osevní plochy pro tyto plodiny, na které EU přistoupila v rámci Světové obchodní organizace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video