Unie asi přinese zánik některých lékáren

  • 86
Vstup Česka do sjednocené Evropy se dotkne i lékáren a vydávání léků. Léky na recept si lidé budou moci vyzvednout v kterékoli lékárně téměř po celé Evropě. Některé tuzemské lékárny ale zřejmě zaniknou. "Spektrum léků se příliš nezmění, nelze ale vyloučit, že mírně podraží," míní prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Podle Chudoby zatím není jasné, zda budou platit dosavadní národní recepty, nebo bude jeden evropský blanket.

Další možností je jednotná čipová karta, na níž bude mít každý občan Evropské unie vše o svém zdraví a nemocech, včetně předepsaných léků.

Přípravky vyzvednuté v cizině se budou platit v tamních cenách.

Podle Chudoby nelze vyloučit odliv lékárníků, až Evropa uzná jejich diplom. "Víc než polovina magistrů je mladší 40 let, znají jazyky, a tak část zřejmě této možnosti využije," řekl.

Mnohé k odchodu podnítí i to, že režie lékáren po vstupu do EU zásadně stoupne. Ohrozí to existenci zejména menších lékáren, které už teď nemají velké výdělky.

Otázky a odpovědi o EU: Zdravotní péče 

Lékárny většinou vedou jednoduché účetnictví a nejsou plátci daně z přidané hodnoty. Direktiva unie ale pro ně žádá zrušení osvobození od této daně. "Pokud bude DPH na úrovni lékáren pětiprocentní, stoupnou ceny léků pro občany o jedno procento," doplnil Chudoba.

Zejména v příhraničních regionech se podle něj dá očekávat, že cizinci sem budou jezdit pro léky, které tu budou levnější. Podle Chudoby to bude přechodné, než se ceny srovnají.

V České republice je 2 130 lékáren a 230 výdejen léčiv, pracuje v nich kolem 6 tisíc lékárníků. Podle Chudoby je současný počet lékáren dostatečný, ale síť je nevyvážená - ve velkých městech je lékáren přebytek, zatímco na venkově chybějí.


Video