Zimbabwe: děti shánějí vodu do domácnosti (17.12.2008)

Zimbabwe: děti shánějí vodu do domácnosti (17.12.2008) | foto: AP

UNICEF: Stovky milionů dětí čelí násilí, 140 milionů je nuceno k práci

  • 14
Zatímco Česko a mnoho dalších zemí slaví Den dětí 1. června, celosvětově platí ještě jeden termín - 20. listopad, výročí přijetí Deklarace práv dítěte v roce 1959 a Úmluvy o právech dítěte o třicet let později. Podle Dětského fondu OSN je nyní na světě zhruba miliarda dětí, které trpí nedostatkem potravy.

Zhruba miliarda dětí má rovněž problém s nedostatkem čisté vody a chybí jí základní lékařská péče. Ze zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) citované agenturou AP vyplývá i to, že stovky milionů dětí jsou vystaveny násilí.

Výkonná ředitelka UNICEF Ann Venemanová nicméně uvedla i řadu pozitivních trendů. Mezi ně patří razantní snížení dětské úmrtnosti a zvyšující se počet dětí, které navštěvují základní školu. V roce 2002 do školy nechodilo podle dostupných statistik 115 milionů dětí, v roce 2007 se tento počet snížil na 101 milion.

Nejhorší podmínky v Africe a Asii

Současné snahy se podle Venemanové musí obrátit na ochranu mladistvých před násilím, zneužíváním, diskriminací a vykořisťováním. "Je také nepřijatelné, aby více než 24 tisíc dětí mladších pěti let umíralo každý den na nemoci, jako jsou zápal plic, malárie, spalničky, nebo na podvýživu," řekla podle agentury ČTK Venemanová.

Hlad vyhání kočovníky

Keňští kočovníci se kvůli suchu a hladu stěhují do měst

Téměř 200 milionů mladistvých je chronicky podvyživených, více než 140 milionů je nuceno k práci a miliony dívek a chlapců všech věkových skupin jsou objektem sexuálního násilí.

Podle Venemanové mají děti nejhorší podmínky v Africe a Asii. "Více než devět desetin dětí, které nenavštěvují školu, jsou podvyživené a umírají před pátými narozeninami, žije na těchto dvou kontinentech," upřesnila Venemanová.

V Gaze se mají děti lépe než v Saúdské Arábii

S podvýživou souvisí opožděný vzrůst dětí. Jak však uvedl zpravodajský server CNN, například na Blízkém východě s tím mají větší problémy bohaté země než ty chudé.

Zatímco na palestinských územích postihují problémy s růstem zhruba 10 procent dětí, v bohaté Saúdské Arábii či ve Spojených arabských emirátech je procento výrazně vyšší - 20 a 17 procent.

Úmluvu přijatou před dvaceti lety využilo přes sedmdesát zemí přímo k začlenění dětských práv do svých zákonů. Pouze dva státy ji dosud neratifikovaly - Spojené státy a Somálsko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video