V Tanzanii se orgány dětí postižených albinismem používají pro kouzlení a...

V Tanzanii se orgány dětí postižených albinismem používají pro kouzlení a výrobu lektvarů. | foto: Profimedia.cz

Nejste lidé, říkají v Tanzanii albínům. Postižené děti ve světě trpí

  • 7
Svět zapomíná na postižené děti. Podle OSN se jim hlavně v rozvojových zemích nedostává potřebného vzdělání ani zdravotní péče. Děti navíc často ohrožuje i přístup jejich okolí. Například v Tanzanii se orgány dětí postižených albinismem používají pro kouzlení a výrobu lektvarů.

"Na žádnou skupinu dětí se nezapomíná do takové míry jako na ty postižené," uvádí výroční zpráva Dětského fondu OSN (UNICEF). S nějakou formou psychického či fyzického postižení se přitom potýká každé dvacáté dítě do 14 let. Celkem je jich podle UNICEF až 93 milionů.

Albinismus

Albinismus je vzácné dědičné onemocnění, při kterém v těle postiženého chybí barvivo melanin. Ten brání ultrafialovému záření, které obsahuje sluneční světlo, aby pronikaly hlouběji do kůže. Pokud pigment v těle chybí, UV záření může snadno poškodit kožní buňky a vést k tvorbě zhoubných nádorů. Navenek se albinismus projevuje zejména bledou kůží, bílými vlasy a červenýma očima. Postižení mají také potíže se zrakem.

Ani to ale zřejmě nejsou konečná čísla. "Je těžké se k takovým dětem vůbec dostat, nebo se o nich dokonce jen dozvědět. Rodiče úřadům mnohdy vůbec nenahlásí, že se narodily," vysvětlil podle listu Daily Telegraph výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake. Problémy jsou hlavně v rozvojových zemích, kde chybí i odborné studie na toto téma.

U postižených dětí je podle OSN mnohem větší riziko, že se dostanou pod hranici chudoby. Je pro ně složité dostat se ke vzdělání i zdravotní péči. V mnoha státech navíc zůstávají opuštěné nebo končí v ústavech.

Zpráva OSN přinesla i řadu svědectví přímo od postižených dětí. Jedním z nich je i Michael Holsea. Osmnáctiletý mladík z Tanzanie se narodil jako albín, stejně jako dva jeho sourozenci. Kromě slunečních paprsků, před kterými se musí schovávat doma i ve škole, ho souží i přístup místních obyvatel.

"Šíří se o nás strašlivé pověsti," vypráví Michael, "že nejsme lidé a nikdy neumíráme. Že je albinismus božím trestem. A že každého, kdo se nás dotkne, stihne kletba." V Tanzanii však není problém jen neznalost a strach, albíni jsou tam přímo v ohrožení života.

Z albínských orgánů se vaří lektvary

"Po staletí se tady traduje, že kdo přinese léčiteli orgány pocházející z těla albínů, vrátí se od něj s pohádkovým bohatstvím," popisuje Holsea. "Vraždění je tu sice zakázané, ale stejně se to děje. Lidi k tomu dohání jejich chamtivost." Terčem takového útoku se před pár měsíci stal i on a jeho rodina.

"Přítel mého otce nás varoval, že si pro nás jdou lovci albínů a musíme okamžitě utéct z Mwanzy. Rychle jsme se sbalili a ve tři hodiny ráno jsme odjeli do 500 kilometrů vzdálené Dodomy." Po dvou dnech k nim dorazila zpráva, že se do jejich domu skutečně někdo vloupal.

"Když zjistili, že nejsme doma, vtrhli k sousedovi. Byl to místní albínský předák, který v naší komunitě hájil naše práva. Uřezali mu ruce, dokonce i genitálie. A pak ho tam nechali vykrvácet." Vlasy, orgány a další části těla albínů se v Tanzanii využívají třeba k přípravě "kouzelných" lektvarů.

Najdou se ovšem i lepší zprávy. UNICEF tak přinesl třeba příběh matky, která zanechala své práce, aby se mohla celé dny starat o ochrnutého syna.

"Je jedno, co dítě nemůže udělat. Pořád má svoji identitu i osobnost, která po sobě ve světě něco zanechá," líčí Claire Halfordová, proč má podle ní péče o postiženého syna bezpochyby smysl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video