Jiří Paroubek jako jeden z námi oslovených politiků odmítl podepsat dokument – předběžný souhlas s uveřejněním informace o tom, že se stal obětí trestného činu.

Jiří Paroubek jako jeden z námi oslovených politiků odmítl podepsat dokument – předběžný souhlas s uveřejněním informace o tom, že se stal obětí trestného činu. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Unesli nám Paroubka. Hlavně ticho a klid!

  • 41
Dnes v 19.20 při odchodu z Poslanecké sněmovny bude Jiří Paroubek unesen. Jako rukojmí si jej vezmou neznámí pachatelé. Kam jej odvezou? Co budou chtít? Kdy jej vrátí? Nevíme. A hlavně: o Paroubkově únosu se ani nikdo z nás nedozví. Nemůže.

Respektive nikdo o něm nebude smět informovat. Riskoval by pětimilionovou pokutu a pět let vězení navrch. Dnes totiž začíná platit novela trestního řádu, která výrazně omezuje svobodu slova. A příklad s Paroubkem je ukázka jednoho z důsledků.

Případ popsaný v úvodu tohoto článku je čistě hypotetický. O chystaném Paroubkově únosu nemám žádné zprávy. Nicméně druhá část, tedy absolutní "neinformování", je zcela reálná.

Proč? Jiří Paroubek jako jeden z námi oslovených politiků odmítl podepsat dokument – předběžný souhlas s uveřejněním informace o tom, že se stal obětí trestného činu.

"Já to nepodepíšu. Nezlobte se. Ten zákon jsem podpořil, protože si myslím, že dosavadní praxe ve zveřejňování těchto věcí není správná," řekl našemu reportérovi a přidal starší historku o tom, kterak se o něm "dva vykukové bavili, jako by byl nějaký vyvrhel".

"Nechci se zbavovat dobrodiní tohoto zákona," dodal.

V čem ono dobrodiní spočívá? Zákon zakazuje informovat o tom, že se kdokoliv – tedy včetně politiků či jinak veřejně činných osob – stal obětí zločinu. Vraždy. Únosu. Ublížení na zdraví. Omezování osobní svobody. Loupeže. Vydírání. Zavlečení do ciziny...

Zákaz zveřejnit informaci padá pouze v případě, dá-li oběť trestného činu ke zveřejnění "předchozí písemný souhlas". A právě ten jsme se od politiků v minulých dnech snažili získat.

Jistě každý uzná, že shánět předchozí souhlas až poté, co politika unesou, je docela nepraktické. Proto jsme vyrazili do Sněmovny už teď.

Jiří Paroubek nebyl jediný, kdo odmítl. Přidali se ministři za ODS Ivan Langer a Martin Říman, adept na šéfa KDU Cyril Svoboda či poslanec ODS Marek Benda. Ti všichni nám dnešním dnem mohou být ukradeni a na toho, kdo o tom napíše do novin, dopadne ruka zákona.

Aby bylo jasno: chrání-li zákon oběti trestného činu, je to chvályhodné. Ale vztahuje-li se zákaz i na veřejně činné osoby, o nichž mají lidé právo vědět, co, jak a pro koho dělají, je to špatně. Nota bene hrozí-li tomu, kdo zákaz poruší, tučná pokuta a kriminál.

Páni poslanci, páni senátoři a pane prezidente. Novým zákonem, který kvůli vašemu přispění začíná platit, jste Česko dostali někam, kam jste možná ani nechtěli. Měli byste proto okamžitě začít chystat změnu tohoto klenotu mezi českými zákony. Jinak riskujete, že až vás někdy opravdu unesou nebo jinak poškodí, nebude se to vědět.

Anebo snad rovnou počítáte, že nikomu chybět nebudete?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video