Unesená loď Arctic Sea.

Unesená loď Arctic Sea. | foto: Profimedia.cz

Unesená loď Arctic Sea vezla rakety do Íránu, tvrdí britské noviny

  • 130
Nákladní loď Arctic Sea, která v červenci záhadně zmizela, vezla zbraně do Íránu. Podle zdrojů z Izraele a Ruska je do případu zapojena i izraelská zpravodajská služba Mossad. Uvedl to britský The Sunday Times.

Podle nedělníku vezla loď protiletadlové rakety ruské výroby S-300. Cílem dodávky byl Írán. A to Izrael nemohl dopustit. A do teď už dost zamotaný příběh Arctic Sea dostává nový motiv. 

Je to směšné

Mossad prý vyrozuměl ruskou stranu a ta se, aby předešla mezinárodní blamáži, že neuhlídala své nejmodernější zbraňové systémy, rozhodla k velkolepé námořní akci.

"Oficiální verze je sice směšná, ale umožňuje Kremlu zachovat si tvář," soudí ruský armádní zdroj. "Je směšné si myslet, že všechen ten povyk byl kvůli nákladu dřeva," citují jej Sunday Times.

Podle oficiální verze vezla Arctic Sea, která plula pod maltskou vlajkou, náklad dřeva za 33 milionů korun. Z Finska vyplula 23. března a ztratila se o den později. Objevena byla 17. srpna u západních břehů Afriky. Při záchranné akci, do které se zapojily ruské torpédoborce a ponorky, bylo zadrženo osm údajných únosců. 

Objevují se však hlasy, že by za únosem mohl být Mossad. "Kdyby chtěl Izrael zamezit dodávce do Íranu, bylo by nejlepší, kdyby kolem případu udělal co největší povyk," tvrdí bývalý armádní zdroj. Únosci ani nemuseli o kontrabandu vědět. Mossadu by se podařilo zastavit dodávku do Íránu a Rusko by dostalo šanci sehrát hru o úspěšné záchranné misi.

Peres u Medveděva

Jakmile se Rusům podařilo 17. srpna loď zajistit, vyhlásili na případ informační embargo. Osm únosců bylo převezeno do Moskvy, kde je čeká soud, členové posádky nesměli téměř dva týdny mluvit s rodinami - čtěte: Ruská tajná služba po dvou týdnech pustila námořníky z Arctic Sea.

Pochyby o oficiální verzi do případu vnesl i útěk šéfredaktora ruského online magazínu Sovfracht Michaila Vojtěnka. Ten jako první zpochybnil verzi o únosu lodi piráty. 1. září v noci mu prý zavolal anonym a varoval jej, že důležitá místa mají jeho aktivit dost. Vojtěnko uprchl do Turecka, volajícím prý mohl být někdo z ruské tajné služby FSB - čtěte: Výhrůžky donutily novináře, který psal o lodi Arctic Sea, prchnout z Ruska.

Sunday Times upozorňují i na návštěvu izraelského prezidenta Šimona Perese. Ten se den po zajištění Arctic Sea sešel s ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Peresovi se prý dostalo ujištění, že by Rusko nikdy neprodalo pokročilý vojenský systém Sýrii nebo Íránu.

"Je zřejmé, že Izraelci hráli důležitou roli v případu unesené Arctic Sea, uzavírá ruský armádní zdroj. Peres prý dosáhl toho, že Írán nedostal zbraně, Rusové se zase mohou chlubit, že se jim podařilo zmařit závažný námořní incident.

PŘÍBĚH ARCTIC SEA

- Loď s nákladem dřeva za 33 milionů korun vyplula z Finska 23. července. Už následující den ji přepadlo komando.

- Další zprávy o plavidle pocházejí z 28. července. Posádka se ozvala pobřežní stráži v britském Doveru, na komunikaci prý nebylo nic podezřelého.

- Pak už loď viděli jen Francouzi, a to 30. července na okraji Biskajského zálivu. Podle zdroje z Evropské komise byla loď přepadena ještě jednou, a to u břehů Portugalska.

- Případ znepokojil i Kreml a ruský prezident Dmitrij Medveděv vyslal do pátrací akce válečné lodě. Armáda našla Arctic Sea v noci z pondělí na úterý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video