Chrám narození Páně v Betlémě

Chrám narození Páně v Betlémě | foto: AP

Chrám Narození Páně je v ohrožení, rozhodlo UNESCO. Palestinci slaví

  • 74
Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu zařadila betlémskou baziliku Narození Páně na seznam ohrožených světových památek. Je to první objekt na palestinských územích, který se na seznam dostal. Rozhodnutí vzbudilo velkou nevoli Izraele.

Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) provedlo zápis v rámci takzvané urgentní procedury na svém zasedání v Petrohradě.  Tento postup se používá v případě, že je památka označena za akutně ohroženou.

Betlémská bazilika

Chrám Narození Páně je nejnavštěvovanější památkou na palestinských územích. K místu, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, směřují ročně statisíce poutníků. V roce 2010 jich bylo 1,5 milionu. V roce 2008 ho Světový památkový fond (WMF) zařadil mezi stovku nejohroženějších památek světa.

Palestinská samospráva, pod niž bazilika spadá, mezi rizika zařadila i "izraelskou okupaci". To se dotklo Izraele, protože se mu může klást za vinu, že za případné zhoršení stavu památky nese svůj díl odpovědnosti.

"Toto světové uznání práv palestinského lidu je vítězstvím pro náš boj a spravedlnost," sdělil mluvčí palestinského prezidenta abú Nabíl Rudajná.

Jeden z palestinských delegátů v Petrohradě rozhodnutí přivítal s tím, že mezinárodní společenství chce zajistit, aby palestinský stát vznikl v hranicích z roku 1967 s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem.

Rozhodnutí je zpolitizované, tvrdí Američané

Izraelský zástupce mu ale oponoval, že šlo o politické rozhodnutí, které poškodilo image celé instituce světového dědictví. "Toto místo je posvátné pro všechny křesťany a UNESCO by nemělo být zpolitizováno," reagoval velvyslanec USA při UNESCO David Killion.

Podle něj by se na seznam ohrožených památek měly dostat opravdu jen ty, kterým hrozí bezprostřední zničení. V jednadvacetičlenném schvalovacím výboru hlasovalo pro zařazení betlémského chrámu 13 členů. Šest, včetně Izraele a USA, se vyslovilo proti a dva státy se hlasování zdržely.

UNESCO přijalo Palestinu za člena loni, ačkoli území nemá status státu a není členem OSN. Rozhodnutí přijmout Palestinu za 195. člena vyvolalo v mnoha zemích rozhořčení. USA a Izrael přestaly posílat organizaci členské příspěvky.

Ve čtvrtek UNESCO například zařadilo na seznam ohrožených památek starobylé maliské město Timbuktu, které se ocitlo v nebezpečí kvůli pokračujícím střetům mezi islamisty a separatisty. Na seznamu světového kulturního dědictví je přes 930 památek ze 153 zemí světa.

Betlém, Palestinská území

Betlém, Palestinská území

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video