Stav hrobek a památek v Timbuktu UNESCO šokoval.

Stav hrobek a památek v Timbuktu UNESCO šokoval. | foto: Profimedia.cz

Timbuktu je v troskách. Takovou zkázu jsme nečekali, diví se UNESCO

  • 66
Téměř před rokem světoví památkáři se zármutkem ohlašovali, že ozbrojené povstání v Mali si vybralo svou daň i na památkách v maliském městě Timbuktu. Následně však svět uklidňovali, že tamní svatyně a hrobky příliš poničené nejsou. Nyní se však do Mali poprvé vydali lidé z organizace UNESCO. A stav hrobek v Timbuktu je šokoval.

Období nejistoty a strachu o budoucnost začalo v Timbuktu už loni v dubnu. Tehdy město obsadili islamističtí ultrakonzervativci z organizace Ansar Dine (Ansar ad-Dín - Ochránci víry, pozn. red.). Ti se následně rychle pustili do boření hrobek súfíjských mystiků, jejichž učení tito fundamentalisté považují za škodlivé (více o ničení památek čtěte zde).

Hlavním cílem týmu UNESCO nyní bylo zjistit skutečný stav historicky cenných hrobek a také vzácných rukopisů. Rozsah škod je však překvapil. "Podle informací, které jsme před odjezdem měli, mělo být výrazně poškozeno jen devět hrobek, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Na místě jsme však zjistili, že poškozeno bylo patnáct hrobek," uvedli členové týmu.

Na jejich zrestaurování nyní plánuje UNESCO pracovat. S trochou štěstí a vynaložením nemalých finančních prostředků se je podaří zachránit. Takto optimistické vyhlídky však nemají vzácné rukopisy.

"Odhadujeme, že téměř 4 200 rukopisů z Ústavu pro vyšší studium a islámský výzkum Ahmada Báby bylo spáleno, dalších 300 tisíc pak bylo vyvezeno pryč z Timbuktu," píše se v prvním reportu UNESCO z právě probíhající záchrany jednoho z turisty nejvyhledávanějších maliských měst.

Nepřítelem rukopisů je i vlhkost

Rukopisy, které se zaměřují nejen na náboženství, ale i matematiku, astronomii, právo či medicínu, jejich zachránci před mnoha měsíci vyjmuli z dobře klimatizovaných místností. Následně rukopisy putovaly do hlavního města Bamako. Dlouhou cestu však absolvovaly během období dešťů, což je mohlo nenávratně poškodit.

Příběh několika odvážlivců, kteří se snažili zachránit tisíce rukopisů, před pár týdny obletěl svět. Když Timbuktu obsadili členové organizace Ansar Dine, mnoho místních se rozhodlo jednat, rukopisy naložili na osly a snažili se je převézt mimo město. Cíl byl jediný - dostat je z dosahu fundamentalistů (více o záchraně rukopisů čtěte zde).

To se jim nakonec podařilo. Jak však uvádí zpráva UNESCO, vyhráno ještě není. Novým nepřítelem prastarých dokumentů je nyní počasí (více o tom čtěte zde). Pracovníci UNESCO proto plánují všechny rukopisy zajistit a umístit je do vzduchotěsných a vodotěsných krabic, které je před vlivy okolí dočasně ochrání.

Doufají také, že se jim podaří zachránit i celé posvátné město. "Je to symbol africké historie. Od 12. století se zde událo mnoho významných věcí. Je to místo vědění... místo, které nám říká, jak skvělí Afričané dokážou být. Timbuktu musíme zachránit," uvedl pro BBC vedoucí mise Lazare Eloundou Assomo.

Timbuktu (červeně) a Bamako (žlutě)

Timbuktu (červeně) a Bamako (žlutě)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video