Ukázka z komiksu Bradleyovi

Ukázka z komiksu Bradleyovi | foto: Al dente

Undergroundoví předchůdci Simpsonových stále mají co říct

  • 0
Po dílech fantaskního Charlese Burnse či silně alternativního Teda Stearna se na české pulty dostalo mistrovské dílo dalšího undergroundového tvůrce – Petera Baggeho. Komiks Bradleovi představuje úvodní knihu populární série z osmdesátých let, která ovlivnila například Matta Groeninga a možná právě díky Baggeho ostrému humoru se v TV roku 1986 objevili legendární Simpsonovi.

Simpsonovi totiž inspiraci Bradleovými zapřou jen těžko. Několik zásadních rozdílů nicméně lze najít: Bradleyovi jsou dospělejší, pichlavější a mnohem reálnější, než jejich žlutí nástupci.

Rodinné utrpení stokrát jinak

Znechucený, ironický, ignorantský povaleč. Alespoň tak zpočátku působí hlavní hrdina Buddy. Pro jeho charakteristické rysy nemusel Bagge chodit daleko, sám totiž přiznává, že postava Buddyho je pouze extrémnějším odrazem jeho vlastní osobnosti.

O knize

Peter Bagge: Bradleyovi

Přeložil Feuer. Vydalo Al dente, Hlušovice 2012, 156 stran, doporučená cena 279 korun.

První Baggeho kniha s názvem Bradleyovi se musí vypořádat zejména s Buddyho příbuznými. A pokud si Matt Groening myslel, že na Simpsonových přiblíží obraz dysfunkční rodiny, zůstal za svým předchůdcem až zbaběle pozadu. Stačí jen letmo zmínit, s kým musí hlavní hrdina žít. Recept na rodinné štěstí v podání Bradleových by totiž nejspíš obsahoval čtyři oddělené místnosti bez možnosti jakéhokoli kontaktu. V komiksu Petera Baggeho si najde rodinnou noční můru každý. Ať už jde o hyperaktivního přihlouplého brášku, zuřivého asociálního otce nebo otravnou pubertální sestru.

Obálka českého vydání prvního dílu z komiksu Bradleyovi

Bradleyovi mapují život americké střední třídy, klidný, stereotypní, vcelku spokojený. Buddyho rodina má to „štěstí“, že jediné, co musí řešit, jsou rodinné vztahy. Na přetřes tak přijdou témata jako emancipace žen, drogy i touha po popularitě. Konfrontace s vnějším světem zkrátka nikdy není tak lehká, jak se zdá. Skrz všední problémy se Bagge elegantně dostává pod povrch společnosti. Trochu nečekaně pak odhaluje skrytou sílu každého jednotlivce.

Maloměšťácké problémy a agresivní humor

Americký alternativní komiks z období osmdesátých let minulého století nabízí bohaté spektrum tvorby. Peter Bagge patří k autorům silně ovlivněným Robertem Crumbem, jedním ze zakladatelů komiksového undergroundu. Právě on po roce 1980 publikoval několik Baggeho kreseb a tím odstartoval kariéru nadějného kreslíře. Stejně jako Crumb, i Peter Bagge v Bradleyových dokumentuje zejména stav společnosti. A s stejně jako Crumb, ani Bagge se nebojí do vážných témat přisypat přesně odměřenou dávku střelného prachu.

Ukázka z komiksu Bradleyovi

Z každodenního života trochu podivné rodiny tak vznikla ostrá satira obsahující až bolestnou dávku pravdy. Na každé postavě si čtenář najde něco, za co ji může ze srdce nenávidět, každá se mu zároveň i trochu podobá. Skvadru hrdinů Bagge vykreslil díky svému agresivně emotivnímu stylu tak barvitě, že pro mnohé čtenáře může představovat silná karikatura jistou komplikaci. Oči postav doslova vypadávají z důlků, zuby se mění v tesáky, nehty v drápy. Právě grafické zlehčení však čtenáři umožňuje, aby se krutým osudům smál a mohl s úšklebkem zapomenout na to, že příběhy Bradleyových jsou až bolestně reálné.

Buddy Bradley se stal také jedním z mála hrdinů, kteří neproplouvají stovkami komiksových stránek bez známky stárnutí. Naopak - Bagge milovníka hudby z šedesátých let nechal stárnout velmi ochotně a viditelně. Už v Bradleyových tvoří tok času pevnou součást dějové linie a Hate celý proces následně jen potvrzuje.

Ukázka z komiksu Bradleyovi

Svébytný a značně agresivní ráz Bradleových nemusí sedět každému a zejména pro jedináčky může být poměrně těžké vžít se do jednání jednotlivých postav. I po třiceti letech jsou ovšem Buddyho příběhy aktuální, neztrácejí na uvěřitelnosti. Propojení autora s hrdinou je jasně patrné a není proto nijak překvapující, že Peter Bagge pro Buddyho vytváří stresující životní situace až dodnes.

O tvůrci

Peter Bagge (1957)

Držitel dvou komiksových Harwey Awards a představitel amerického undergroundového komiksu se nejvíce proslavil sérií Hate, které mapuje osudy Buddyho Bradleyho. Právě tento hrdina Petera Baggeho provází téměř celý život a je také částečně autobiografický. V současné době komiksový kreslíř a spisovatel pracuje na sérii Reset s tématikou umělé reality pro nakladatelství Dark Horse. Mezi jeho další známá díla patří také periodický komiks Neat Stuff.

Peter Bagge


Video