Smrt válečného veterána Petřiny slavilo na internetu devět správně tipujících.

Smrt válečného veterána Petřiny slavilo na internetu devět správně tipujících. | foto: ČTK

Úmrtí slavných potěšila sázkaře na smrt

  • 32
Na jaře 2006 zemřel polský spisovatel sci-fi Stanislaw Lem, všestranná osobnost Jaroslava Moserová nebo generál František Peřina. Jejich smrt někoho zarmoutila, jiného nechala chladným. Existují však i lidé, kterým udělala radost - internetoví sázkaři na smrt.

Nejde o peníze, jenom o prestiž a cynickou radost ze hry. Nejznámější soutěží, kde se lidé baví sázením na smrt slavných, je v Česku Krabice živých. Přihlásit se může každý na diskusním serveru Lopuch.

Pravidla jsou jednoduchá. Na začátku "úmrtního roku" naplníte svoji Krabici živých dvacítkou relativně známých osobností. Vyhrává ten, komu nejvíc jmen během 12 měsíců "vyskočí z krabice". A pak už se jen fandí…

Nejvíc "potěšili" Peřina a ekonom Galbraith
Do Krabice živých vložilo na začátku roku devět soutěžích pětadevadesátiletého slavného pilota z druhé světové války, generála Františka Peřinu. Sobota 6. května jim dala zapravdu.

"S upřímným pohnutím salutuji velkému muži naší historie," poznamenal k Peřinově smrti soutěžící Výtržník. "...gratuluju všem bodujícím (tedy tentokrát konečně i sobě) a doufám, že se roztrhl pytel, v poslední době nominovaní skáčou jak ty blechy, dík!" dodává a je jasné, že s oním pohnutím to nebude tak vážné.

Jiní litovali, že Peřinu v poslední chvíli před nominací nahradili režisérem Antonionim. Podobné reakce jako úmrtí válečného veterána vyvolal skon amerického ekonoma Johna Kennetha Galbraitha.

Na začátku roku si ho v morbidní hře vybrali čtyři tipující. "A pak že se mi ta studia ekonomky nevyplatí... zlomen bolem stojím u hrobu velikána a mávám kazismrtům... děkuji za gratulace..," poznamenal po Galbraithově úmrtí jeden z nich.

Jde o patologickou zábavu nebo neškodné zabíjení času? "Z psychologického hlediska je to nesporně ventilace hostilních, cynických fantazií, slast z překračování hranic slušnosti," myslí si o tipování na smrt psycholog Slavomil Hubálek.

Moserová a Lem radost nepřinesli
Odchod Jaroslavy Moserové sázkařům moc nepomohl. Ne, že by cítili soustrast, pouze ji nikdo ze šedesáti sedmi soutěžících netipoval.

"Já si sypu popel na hlavu, taková všestranná, renesanční, možná až osvícená osobnost a já ji nepoctil ani širší nominací... To snad abych pietně zašel aspoň na funus," komentoval úmrtí Moserové soutěžící s přezdívkou Výtržník.

Ani skon světoznámého polského sci-fi spisovatele, autora románu Solaris, Stanislawa Lema nevyvolal širší nadšení. Do Krabice živých ho na začátku roku kvůli vysokému věku zařadili jen dva sázkaři a 27. března si tak připsali další bod do svojí černé statistiky.

Úmrtí Lema, který má mnoho fanoušků mezi technicky zaměřenými uživateli internetu, ale jako jedno z mála vyvolalo upřímnější pohnutí. "Tak tohoto člověka je mi fakt líto.. Rád jsem ho četl a stoprocentně uznával," přiznává uživatel Raduz.

"Tak Lema jsem chtěl dát do příštího ročníku," pokáral naopak svou neprozřetelnost soutěžící Otaznick.

Hra s tradicí
Sázení na smrt zdaleka není novinkou ani českým vynálezem. Nejedná se ani o ideu striktně svázanou s internetem. Anglický Deathlist tipoval smrt celebrit už v roce 1987, dlouho před rozšířením nového virtuálního prostředí.

"Myslím si, že i když to existovalo před internetem, internet jako každý velký vynález přinesl nejen ohromné rozšíření komunikačních a informačních možností, ale i šanci na ventilaci obsahů těch nejupadlejších zákoutí naší psychiky," říká psycholog Hubálek.

"To, co zůstávalo po staletí skryto, blokováno svědomím, studem či jen vědomím hranice mezi slušností a neslušností a co se zjevovalo jenom ve snech, v projevech šílenců a občas v anonymních dopisech zoufalců, se dnes stává obsahem internetových debat a her," dodal.

V prvním roce zaznamenali angličtí pionýři moderního hyenismu pouze jeden úspěch – smrt klasického kytaristy Andrése Segovii. Postupem času se podle jejich vlastních slov "umění výběru na seznam smrti změnilo ve vědu." Roku 1999 se na mezi 40 celebritami na Deathlistu objevil i Václav Havel, na anglickém webu označen za premiéra ČR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video