Truchlící v Pretorii čekají ve frontě, aby se mohli poklonit u rakve bývalého

Truchlící v Pretorii čekají ve frontě, aby se mohli poklonit u rakve bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely. (12. prosince 2013) | foto: Reuters

Méně tance, méně zpěvu. Jihoafričanům dochází, že Madiba odešel

  • 12
Pretoria (Od naší zvláštní zpravodajky) - Od smrti Nelsona Mandely, bývalého jihoafrického prezidenta a bojovníka proti apartheidu, uplynul týden. Než bude jeho tělo o víkendu pohřbeno v Qunu, vesnici jeho dětství, mohou se s ním teď lidé rozloučit v hlavním městě Pretorii. Mnozí z nich si až právě u rakve uvědomí, že jejich hrdina doopravdy odešel.

Každý, kdo v posledních dnech aspoň trochu sledoval zprávy týkající se úmrtí Nelsona Mandely, musel nutně zaznamenat jednu skutečnost: v podstatě od chvíle, kdy bývalý jihoafrický prezident zemřel, se v jeho zemi zpívá a tančí.

Protože takhle tady vyjadřují emoce. Takhle zesnulého vyprovázejí na jeho poslední cestě. Oslavou jeho života, který byl v případě Mandely vskutku kromobyčejný.

Teď se však nálada na jihu Afriky přeci jen trochu změnila. Jako by zpěvu i tance ubylo. "Na lidi asi udeřila realita, že je Madiba skutečně pryč," říká mi Mosiuwa Khiba z Johannesburgu. Madiba znamená táta a je to klanové jméno Nelsona Mandely.

Stojí ve frontě v areálu pretorijské univerzity a čeká, až projde bezpečnostní kontrolou a bude moci pokračovat v cestě. Až bude moci vystát další frontu, na jejímž konci uvidí Mandelovo tělo, které je momentálně vystaveno v rakvi v sídle vlády kousek odsud.

Mandelu v rakvi kdosi vyfotil

Pietní atmosféru v JAR narušila skutečnost, že Nelsona Mandelu ve skleněné rakvi kdosi vyfotil a snímek pak zveřejnil na sociální síti Twitter. Ačkoliv jsou bezpečnostní opatření v pretorijských Union Buildings přísná, někomu se zřejmě podařilo dovnitř pronést mobilní telefon. Mandelova rodina je pobouřena takovým porušením tradice a vláda oznámila, že po "pachateli" pátrá.

"Lidi už v autobusech nezpívají," přitakává třiadvacetiletá Tebatso. Mladá žena už na rozdíl od Mosiuwy u Mandelovy rakve byla. Zrovna před chvílí ji autobus přivezl zpátky do areálu univerzity. "Myslím, že lidem už došlo, že je Mandela pryč. Já si to taky uvědomila až ve chvíli, kdy jsem uviděla v rakvi jeho tvář."

Řekněte to jeho duchovi

Celé to trvá sotva pár vteřin. Po několika hodinách, jež člověk stojí ve frontě na ostrém slunci, se u Mandelovy rakve nemůže skoro ani zastavit. Jinak to ani nejde, truchlících je moc.

"Viděla jsem ho skutečně vteřinu. Stihla jsem říct jen: Hej, Madibo! a už jsem musela jít dál. Ale i tak jsem si stačila všimnout, že měl ve tváři mír. A ten se přenesl i na mě," říká Tebatso.

A ještě vykládá, že vedle Madibovy rakve viděla jeho vnuka Mandlu. "Je to naše tradice. Člen rodiny musí být u rakve, vyjadřuje tak smutek. Taky vítá truchlící a přijímá kondolence," vysvětluje ještě mladá žena.

Tradicemi a rituály je prodchnuto celé loučení s populárním exprezidentem. Kupříkladu pokaždé, když se tělo někam přesouvá, musí o tom někdo ze starších členů rodiny uvědomit Mandelova ducha, připomněl ve čtvrtek místní list Sowetan. "Někteří lidé věří, že pokud tak není učiněno, jeho duše nenajde klidu," napsal deník.

Rakev s Mandelovým tělem čeká ještě jeden velký přesun. Do Qunu, vesnice, kde pozdější bojovník proti apartheidu vyrůstal. Právě tam totiž bude Nelson Mandela o víkendu pohřben. Než jej povezou, někdo z rodinných starších o tom bude muset spravit Madibova ducha...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video