Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Příběhy 20. století: Poslední „bitvy“ laskavého generála

  15:30
Bojoval proti nacistům, po únoru 1948 ale upadl v nemilost a nakonec sedm let strávil v uranových dolech. Díl cyklu Příběhy 20. století se vrací k nedávnému úmrtí válečného generála Tomáše Sedláčka. Spíš než jeho příběh ale komentuje poslední "bitvy" vojáka, kterému sice stát připravil pohřeb, předtím se k němu ale choval spíše macešsky.
Válečný veterán Tomáš Sedláček při uctění památky parašutistů Josefa Gabčíka a

Válečný veterán Tomáš Sedláček při uctění památky parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze (18. června 2004) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kdo by neměl rád dobrodružné filmy se šťastným koncem? Když dobro slavně zvítězí nad zlem a hlavní padouch putuje do vězení, v divákovi se rozprostírá úlevný pocit. Filmy bez happyendu se publiku tolik nelíbí. Možná jsou příliš podobné životu. Příběhy 20. století, které vznikají pro Český rozhlas a iDNES.cz a pracuje na nich neziskové Post Bellum, nedospěly k happyendu ani ze dvou třetin.

Hrdinové zestárli, aniž se dočkali satisfakce, darebáci většinou skončili jako důchodci s tučnou výsluhovou penzí, vyšetřovatelé a soudci všemožných ničemností (pokud k vyšetřování a k soudu vůbec došlo) nezřídka konstatovali, že zločiny jsou promlčeny. "Šťastný konec" v českém provedení znamená, že hrdina zemře přirozenou smrtí. Teprve pak se slaví u pomníků, konají se státní pohřby, noviny oznamují, že odešel Velký člověk.

Čtyřiadevadesátiletý Tomáš Sedláček, poslední důstojník první republiky, který za nás bojoval na frontách druhé světové války a komunisté ho "ocenili" doživotním kriminálem, zemřel 27. srpna (více zde). A tento týden mu stát vystrojil pohřeb (fotografie najdete zde). Tento díl cyklu Příběhy 20. století ukazuje, co Sedláčka v posledních letech života trápilo. I když to na sobě nedával nikdy příliš znát a udržoval si stále smysl pro humor.

To je blbost, řekl estébák a soud se nekonal

Sedláček byl poslední léta slavným. Hodně se o něm psalo, filmovalo, mluvilo, dostal ceny a medaile, ze kterých si rád skromný a laskavý generál dělal legraci. Vadilo mu ovšem, že jeho komunistický vyšetřovatel, který ho mučil, si bez soudu dožil s tučnými výsluhami v nedalekém domově pro důchodce s luxusními službami.

Jaroslav Řičica, jeden ze Sedláčkových mučitelů

Pověřený policejní úřad s ním provedl pouze jeden výslech, během kterého Jaroslav Řičica odpovídal: "To už si nepamatuju. To je blbost." K soudu tak nikdy případ nedoputoval.

O tom, jak se Řičica k Sedláčkovi jako vyšetřovatel choval, už iDNES.cz psal loni. Celý text si můžete přečíst zde.

Hrdinové se bojí stěžovat

Sedláčka také mrzelo, jak se ministerstvo obrany stará o některé veterány. V Domově péče o válečné veterány ve střešovické vojenské nemocnici, kde umírají přeživší z gulagů, někdejší odbojáři mučení gestapem či veteráni z východní fronty, obyvatelé donedávna žili v uzavřeném sklepním oddělení. Přes léto se dusili vedrem, prachem z mohutné rekonstrukce a za vlhkého počasí hnilobou, rušeni rachotem sbíječek.

Tak vypadala situace v roce 2010 a po stížnostech se změnila jen kosmeticky. Ubytovaní se stále bojí o těchto věcech veřejně mluvit, aby je úředníci nevystěhovali do domova v Karlových Varech bez stálé snadno dostupné lékařské péče a kam by za nimi rodiny už vůbec nepřišly.

Na písemnou stížnost Post Bellum odpovídal ministr obrany v zastoupení, že prostě nelze jinak, než je přestěhovat do obávaných Varů, protože jim zajistit dočasné ubytování v hotelu nemůže kvůli (bůhví jakým) ministerským pravidlům. Od té doby mají redaktoři Post Bellum přístup do domova jen po písemném schválení tiskového oddělení ministerstva. Obcházejí to jednoduše: natáčí jejich vzpomínky venku na lavičce nebo se tváří jako návštěva příbuzných.  

Stejně brzo zemře

Armádní generál Tomáš Sedláček, někdejší vězeň komunistických kriminálů si požádal v listopadu 2011 podle nového zákona o udělení statusu účastníka třetího odboje a očekával s tím spojený stotisícový finanční obnos.

Pohřeb armádního generála Tomáše Sedláčka (4. září 2012)

V médiích na dotazy novinářů odpovídal, že si peníze samozřejmě už neužije, ale rád by je odkázal svým blízkým; konec konců, podobný záměr má mnoho jiných oprávněných žadatelů. Jenomže. Tomáš Sedláček nebyl odbojářem ani aktivním odpůrcem bývalého režimu. Komunisté ho smetli jen proto, že představoval potencionální hrozbu. A zákon s oběťmi totalitního režimu nepočítá.

Ať je to dobře nebo ne, trapnost fackuje odpovědné úředníky, představitele státu, že nenašli odvahu mu to vysvětlit a žádost zamítnout. Sedláček zemřel dříve, než se dočkal odpovědi. Kolika úředníkům asi spadl kámen ze srdce? Místo, aby se právě Sedláčkovým příběhem otevřela diskuze nad smyslem a výkladem tohoto zákona, raději se čeká, až žadatele umlčí smrt.

Ministr, premiér či prezident, kteří řečnili na jeho státním pohřbu, měli a konec konců stále mají příležitost k velkému gestu: sáhnout do svých soukromých kapes a pozůstalým, zvláště Sedláčkově družce, která se o slepého generála obětavě starala, částku (jako vyjádření úcty) poskytnout. Gesta jsou v takové situaci více než vhodná.

Příběhy 20. století

Příběh Tomáše Sedláčka zmapovali dokumentaristé z Post Bellum. V neděli jeho vyprávění odvysílá Český rozhlas - Rádio Česko v 10:05 v pořadu Příběhy 20. století.

Společnost Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa, kde jsou příběhy k nalezení. Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...