Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Umíte, ale jste hezká, takže si zkoušku zopakujete

  • 825
"Jste tak okouzlující a pěkná, že vás musím vidět znovu. To musíte uznat," oznámil šokované studentce pražské vysoké školy pedagog a od zkoušky ji vyhodil. Bez ohledu na to, že látku perfektně uměla.

Jiný vyučující pronásledoval studentku pozvánkami na večeři či zamilovanými vzkazy. Stále ji ujišťoval, že se moc těší, až ji opět uvidí.

S podobným otevřeným sexuálním obtěžováním nebo přímými nabídkami sexu se podle prestižního výzkumu Univerzity Karlovy setkávají tři procenta českých studentů.

Vypadá to jako malé číslo, jenže přepočteno na počet vysokoškoláků se s tou nejostřejší formou sexuálního obtěžování setkává 11 000 nynějších studentů českých vysokých škol a univerzit.

Riskovat, nebo vyhovět?

V průzkumu až na výjimky přiznali, že si s obtěžováním nevědí rady: mají návrhy odmítnout a riskovat studijní problémy, anebo vyučujícímu naopak vyhovět?

"Mimo jiné i proto, že vedení většiny fakult neúnosné chování svých pedagogů přehlíží, neví si s nimi rady, a raději proto skandály hodnotí jako ‚dohodu mezi dvěma dospělými lidmi‘," vysvětluje Irena Smetáčková z Univerzity Karlovy.

K podobným závěrům dochází v jiném průzkumu i Sociologický ústav Akademie věd. "Žádosti jednoho z pedagogů o fotografie aktů studentky vyústily ve znásilnění, když si ji pozval na konzultaci do kabinetu," líčí Barbora Tupá, která se na výzkumu podílí.

Výzkumníci proto ministerstvu školství doporučí jednoduchá pravidla, jimiž by se měly vysoké školy v budoucnu při posuzování sexuálního obtěžování studentů řídit. Zatím totiž považují poplácání zadku či hlazení dívky za normální věc. Studenky přitom upozorňují, že na středních školách je učitelé obtěžovali mnohem více.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video