Umíme spolu mluvit, řekli Klaus s Havlem

  • 73
Václav Havel a Václav Klaus prolomili napětí, které mezi nimi trvalo deset měsíců. Za tu dobu prezident a šéf Poslanecké sněmovny komunikovali pouze prostřednictvím médií. První krok k vyčištění atmosféry udělal Havel, který pozval Klause na pracovní oběd. "Ukázali jsme, že se spolu dokážeme bavit," řekl po schůzce očividně dobře naladěný Klaus.

Ani Havel nezakrýval, že je s jednáním spokojen. Prohlásil, že plně podporuje parlamentní deklaraci o Benešových dekretech. "Deklarace přesně vyjadřuje i můj názor," řekl Havel.

"Mám-li k něčemu výhradu, pak k tomu, že podle mého mínění do takové zvláštní atmosféry probouzení různých démonů minulosti se mohla Česká republika zapojovat méně," dodal prezident.

Oba politici označují jednání za družné a konstruktivní. Klaus, který nepřestával vtipkovat ani před novináři, Havlovi předal plakáty s volebními tématy ODS.

Své názory neměníme, řekli Havel a Klaus
Ústavní činitelé po setkání nicméně řeli, že jsou věci, na které mají rozdílné názory. Shodli se ale v tom, že spolu umějí jednat o společných zájmech země a úterní dialog považují za užitečný.

"O našich přestřelkách jsme se nebavili, ale shodli jsme se v tom, že jsou věci dosti vážné, na které máme odvždycky jiný názor a zřejmě si ho zachováme i nadále," prohlásil Havel.

"Nezměnili jsme své názory, nepřekonali odlišné pohledy, ale jasně jsme demonstrovali sami sobě i navenek, že spolu umíme hovořit bez ohledu na to, že si ponecháváme své názory na celou řadu věcí," dodal Klaus.

Havel s Kalusem mluvili i o volbách
Havel s Klausem se během hodinu a půl trvajícího setkání zaměřili hlavně na končící funkční období sněmovny a vývoj po parlamentních volbách. Havel prohlásil, že do červnových voleb chce o povolební strategii jednat ještě s předsedy ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.

Prezident si přeje, aby se povolební jednání o budoucí vládě odehrála hladce, rychle, věrohodně a ke spokojenosti všech zainteresovaných.

Klaus věří, že Havel pověří jednáním o sestavení vlády jako prvního toho, kdo bude ve volbách "první na pásce". Ústava totiž hlavě státu výslovně neukládá, aby tímto úkolem pověřil šéfa vítězné strany.

Mlčení trvalo 10 měsíců
Podle webových stránek Kanceláře prezidenta republiky se oba ústavní činitelé oficiálně setkali naposledy loni 22. června.

Převážně skryté konflikty mezi prezidentem a šéfem občanských demokratů přerostly v otevřený střet na konci roku 1997.

Tehdy se rozpadla vláda ODS, KDU-ČSL a ODA a Klaus po více než pěti letech opustil funkci premiéra.

Havel kritizoval Klausovu transformaci
V takzvaném rudolfinském projevu Havel tehdy navíc kritizoval technokratické pojetí transformace společnosti bez prosazování mravních a právních zásad. Přestože jeho projev nebyl formulován adresně, obecně byl vnímán jako zúčtování s Klausem.

Po volbách v roce 1998 se Havel zařadil ke kritikům opoziční smlouvy, která díky podpoře ODS umožnila vznik menšinové vlády ČSSD. Havel také opakovaně dával najevo, že mu nejsou blízké principy, které ODS zastává.

Klaus naopak Havlovi kromě jiného vytýká, že není příznivcem systému politických stran. Pražský hrad se stal pro Klausovu ODS symbolem dalšího mocenského centra, které se přes spřízněné lidi pokouší prosazovat takzvanou nepolitickou politiku.

Prezident Václav Havel (vlevo) pozval předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause na Pražský hrad na pracovní oběd. K obědu se podával hovězí bujón, španělský ptáček s rýží a dezert. (23. dubna 2002)

Prezident Václav Havel (vlevo) pozval předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause na Pražský hrad na pracovní oběd. K obědu se podával hovězí bujón, španělský ptáček s rýží a dezert. (23. dubna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video