Umělý virus nutí rakovinu k sebevraždě

  • 2
Lékem budoucnosti proti rakovině se má stát virus. Vědci ze Švýcarského ústavu pro experimentální výzkum rakoviny totiž podle stanice BBC vyvinuli nový druh viru, který v laboratorních podmínkách přiměl buňky vzniklé zhoubným bujením k sebezničení. Virus označený AAV dokáže využít genetickou odlišnost řady rakovinou napadených buněk od jejich zdravých ekvivalentů. Díky tomu nemá virus žádné vedlejší a nežádoucí účinky.

Nicméně zatím se nedá jeho schopnost prakticky využít a podle vědců bude nyní potřeba další rozsáhlý výzkum.

Onkologové již asi deset let vědí, že vznik rakovinného bujení souvisí s poškozením genu p53. Právě tento gen souvisí s kontrolou nad množením nových buněk a destrukcí poškozených. Přibližně polovina rakovinných onemocnění propukne tak, že je gen p53 vyřazen ze hry a proces růstu rakovinných buněk probíhá zcela nekontrolovatelně.

Virus AAV činnost poškozeného genu p53 nahradí. V okamžiku, kdy se dostane do rakovinnou napadené buňky, předá jí příkaz k sebezničení. Ve zdravé buňce však virus neprojde kontrolním mechanismem p53 a je postupně rozložen, aniž by na rozdíl od současných terapií způsobil nějaké škody.

Nicméně "umělý" virus se neumí aktivně šířit organismem, jako normální viry z buňky na buňku. Profesor Peter Beard, který vede výzkum, proto zdůrazňuje, že klinické testy nové léčby rakoviny jsou ještě daleko.

U laboratorních myší měl sice útok viru na nádory úspěch, ale pro léčení lidí je třeba dalších testů, které přesněji prozkoumají i funkci genu p53.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video