Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Fakultní nemocnice Brno

Žena přišla kvůli rakovině o vaječníky, díky lékařům však může otěhotnět

  • 13
Lékaři v Česku poprvé odebrali nezralá vajíčka z vyoperovaného orgánu. Zákrok provedli u onkologicky nemocné ženy. Nyní je však čeká další, náročnější fáze: pokusit se, aby otěhotněla. První pokus se nezdařil.

Zákrok provedli lékaři z pražské Nemocnice Na Bulovce ve spolupráci se soukromým centrem asistované reprodukce Iscare.

Pacientka přišla o jeden z vaječníků před třemi lety, kdy u ní lékaři odhalili poprvé nádor. Rakovina se však po čase vrátila a bylo nutné vyoperovat i druhý z párového orgánu.

Pro mladou ženu - podle Iscare je pacientce kolem třiceti let -  to ovšem znamenalo vyhlídky na to, že nikdy nebude mít vlastní děti. Obrátila se proto na pražské centrum asistované reprodukce a požádala je, aby jí zamrazili vajíčka a dali jí tak šanci podstoupit v budoucnu umělé oplodnění. Jenže kvůli rakovině nebyl čas na běžný postup.

První pokus se nevydařil, následovat budou další

Onkologickou operaci podstoupila na Bulovce letos na jaře. „Prohlédli jsme celou dutinu břišní, a když jsme zjistili, že nikde jinde nejsou známky rakoviny, vaječník jsme odebrali a ihned poté předali na místě přítomnému embryologovi,“ popsal zákrok Borek Sehnal, primář gynekologicko-porodnické kliniky Bulovky.

Z vyoperovaného vaječníku následně odborníci odebrali nezralá vajíčka. „Ta ve speciálním médiu a v inkubátoru dozrála, následně byla oplodněna a zamrazena,“ uvedl primář Jaroslav Hulvert z Iscare. 

Jedno z takto oplodněných vajíček vrátili do těla pacientky. V děloze se však neuhnízdilo a žena má před sebou další pokusy.

„K danému, doposud zcela neobvyklému postupu, nás donutily okolnosti a snaha pomoci pacientce. To, že jsme tímto způsobem získali kvalitní embrya, považuji za velký úspěch, ale stále jsme ještě na půli cesty,“ dodal Hulvert.

Šance na otěhotnění je při každém pokusu zhruba 35 procent. Pokusů bývá většinou čtyři nebo pět. Umělé oplodnění je v Česku možné do 49 let.

Podle Borka je pacientka z onkologické nemoci vyléčená, ačkoliv ji lékaři i nadále sledují kvůli možnému návratu onemocnění.

Složitá metoda, ještě složitější přivést ženu do jiného stavu

Rakovinou pohlavních orgánů onemocní v ČR ročně víc než čtyři tisíce žen. Odebrání vajíček z vyoperovaného orgánu je raritní. Podle Iscare ve světě proběhlo zhruba pětkrát a v Česku vůbec poprvé.

„Tato metoda je v plenkách a v Česku jde skutečně o jeden z prvních pokusů,“ potvrdil David Rumpík, jenž vede Sekci asistované reprodukce při České gynekologicko-porodnické společnosti. Metoda podle něj není příliš používaná, protože získat použitelné vajíčko z vyoperovaného vaječníku je mnohem obtížnější než přímo z těla pacientky. Lékaři se do ní nepouštějí i proto, že má sporný efekt.

„Její efekt je otázkou, protože není problém takto odebrané vajíčko zamrazit, ale potíž je v tom je rozmrazit a ženu přivést do jiného stavu,“ dodal Rumpík, který pracuje na Klinice reprodukční medicíny a gynekologie Zlín.

„Vajíčko je biochemická továrna, která má v sobě buněčný aparát velmi citlivý na jeho zmrazení a rozmrazení. Nejcitlivější je dělící vřeténko, které se může procesem zamražení poškodit,“ uvedl lékař. Podle něj tedy velkým úspěchem bude zejména to, když se po odebrání buněk z vyoperovaného vaječníku narodí dítě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue