Autoři klipu dávají do konfrontace záběry z holokaustu a současných koncertů a demonstrací neonacistů. Ilustrační foto.

Autoři klipu dávají do konfrontace záběry z holokaustu a současných koncertů a demonstrací neonacistů. Ilustrační foto. | foto: Michal KlímaMF DNES

Umělci varují klipem před rozmachem neonacismu

Tři mladí umělci natočili videoklip, ve kterém proti sobě staví záběry z koncentračních táborů a koncerty a demonstrace současných českých neonacistů. O dílo už projevil zájem Izrael, který ho zařadí do knihoven svých univerzit a muzeí holocaustu.

Hudebníci, kteří si říkají The Tchendos, spolu s režisérem Bořivojem Hořínkem, Židovským muzeem v Praze a občanským hnutím Tolerance a občanská společnost připravili ojedinělý audiovizuální projekt s názvem Nedovedu pochopit.

"Chceme tím klipem nejen českým neonacistům, ale především všem mladým lidem atraktivní formou ukázat, že kdyby válka skončila jinak, byli by po Židech a Romech na řadě Češi," vysvětlil spoluautor netradičního projektu Dan Walter.

Autory elektronické koláže znepokojuje celoevropský vzrůst xenofobie, rasismu a neonacismu a rozhodli se to řešit po svém.

"Impuls ke klipu vzešel od Marie Zahradníkové ze Židovského muzea. Když si pustila naši skladbu Nedovedu pochopit, napadlo jí, že její poselství bude přínosnější, pokud k němu bude i obrazový doprovod," řekl iDNES.cz jeden z autorů Dan Walter.

Už loni The Tchendos se zmiňovanou skladbou bodovali ve vysílání pražského Radia 1. V ní použili útržky rozhovoru s paní Annou Hydrákovou-Kovanicovou, která v pořadu Zátiší vyprávěla o zážitcích z holokaustu.

"Já nevím, co se vybaví mladým lidem, kteří píšou po zdech sprejem Cikáni do plynu nebo Židi do plynu...Nedovedu pochopit, proč to píšou, kde se v nich bere ta zloba," řekla tehdy paní Hydráková-Kovanicová.

Nedovedu pochopit

Snímek míří do Izraele
Zájemcům bude film k dispozici ve vzdělávacím centru Židovského muzea. "Rádi bychom film dostali do středních škol, především k učňům," nastínila záměry Marie Zahradníková.

Realizace videa trvala přibližně rok a půl. "Shlédl jsem desítky hodin archivních záběrů, ty nejdrsnější, u kterých jsem brečel, jsem ani nemohl použít." svěřil se režisér Bořivoj Hořínek.

"Hodně nám pomohl Ondřej Cakl, který nám poskytl záběry z neonacistických demonstrací a koncertů, jenž se v Česku konaly v posledních deseti letech," dodal s tím, že mnohdy šlo Caklovi při natáčení doslova o život.

V klipu se tak střídají záběry z Národního filmového archivu spolu s obrázky, kde hajlují mladí čeští neonacisté, často za nečinného přehlížení policistů.

Bořivoj Hořínek přiznal, že sám byl před lety v centru Prahy brutálně napaden neonacisty. "Když přišla nabídka spolupracovat na projektu Nedovedu pochopit, neváhal jsem," řekl iDNES.cz.

Snímek českých autorů chce do svých univerzitních a muzejních knihoven a oficiálních institucí zařadit stát Izrael.

"Nevím, že by byl ve světě obdobný projekt. Uděláme všechno proto, aby se o něm dozvěděl celý svět. Věříme, že osloví řadu mladých lidí," sdělil oficiální stanovisko Tel Avivu zástupce izraelského velvyslance Ziv Nevo Kulman.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video