Umělci se ozvali kvůli platům

  • 9
Umělec, aby tvořil, musí být hladový. To se traduje již po staletí. Desítkám členů orchestru a sboru Národního divadla však již došla trpělivost a rozhodli se, že už "hladovět" nechtějí. Po učitelích a zdravotnících tak i oni chtějí upozornit na své platové podmínky.

U "zlaté kapličky" proto umělci uspořádali happening.

Své požadavky vyjádřili transparentem: Stávkovat nechceme - ozvat se musíme i zpěvy. Během shromáždění zazněly úryvky z opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta: Proč bychom se netěšili, když nám pán Bůh štěstí dá a Znám jednu dívku, ta má dukáty.    

"Manifestujeme zpěvem a nikoli navážením hnoje před úřad vlády," zastává se svých zaměstnanců ředitel Národního divadla Daniel Dvořák. Poznamenal, že místní odbory, které akci uspořádaly, tak prokazují svoji kulturní vyspělost.

"Nevětším problémem je výše tarifních platů," vysvětluje důvod, proč unie profesionálních zpěváků a orchestrálních hráčů svolala akci s podtitulem Jedna kapsa prázdná a druhá vysypaná.

Umělci z Národního divadla si měsíčně vydělají v průměru 15 300 korun. Hvězdy a špičkoví sólisté si pak přijdou na 21 tisíc korun hrubého.

"Ministerstvu je znám fakt, že mzdy v kultuře jsou hluboce podhodnoceny. Ministrovi kultury Pavlovi Dostálovi se podařilo přesvědčit vládu při projednávání státního rozpočtu na rok 2004 a prosadit navýšení základních tarifů pracovníků v kultuře o deset procent," komentuje mluvčí ministerstva kultury Kateřina Besserová.

"Kromě omezujících tarifů nás svazují předpisy v oblasti odměňování," tvrdí Dvořák.

Doplnil, že jako státní příspěvková organizace, má divadlo předepsaný objem prostředků, které může ročně vyplatit. "Když chci někomu přidat, musím jinému ubrat."

Jako řešení vidí zaměstnanci naší první scény změnu systému odměňování, což zvýší i tlak na kvalitu.

Těžko na oblasti
O platech svých pražských kolegů si však mohou necht jen zdát herci a hudebníci z oblastí.

Například baletky z českobudějovického divadla, které zřizuje město, si vydělají asi 12 tisíc korun, orchestr a opera 13 až 14 tisíc a činoherci si přijdou až na 15.500 korun hrubého měsíčně.

Nedosahují tedy ani celostátního průměru 16.700 korun. Jako by zřizovatelé počítali s tím, že si herci přivydělají.

"Na oblastech si ale můžou třeba hudebníci zahrát tak leda na funusech," hodnotí situaci Josef Herman z oraganizace Jednota hudebních divadel. "Kultura na oblastech je vědí nadšenců," konstatuje.

Sólista Národního divadla Luděk Vele na happeningu, kde umělci upozorňovali na malé platy, 9. října 2003

Sólisté Národního divadla Jaroslav Březina a Jitka Svobodová na happeningu, kde umělci upozorňovali na malé platy, 9. října 2003

Členové orchestru Národního divadla na happeningu, kde umělci upozorňovali na malé platy i transparentem: Stávkovat nechceme - ozvat se musíme, 9. října 2003


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video