Umara a Ládina předáme soudu

  • 35
Předseda prozatímní afghánské vlády Hamíd Karzáí přislíbil, že najde Usámu bin Ládina a vůdce Talibanu mullu Muhammada Umara a předá je mezinárodní justici. Britský list The Times a rozhlasová stanice BBC citovaly jednoho protitalibanského vůdce, který tvrdí, že Umar už byl zajat. Jeho slova se však neshodují s dalšími zprávami z Afghánistánu. V oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu se stále bojuje.

"Umar neprokázal jakoukoli lítost nad svými činy. Musí stanout před soudem," řekl v pátek Karzáí. Ještě ve čtvrtek přitom prohlašoval, že pokud Umar odsoudí terorismus a omluví se za své činy, bude mu zajištěna amnestie. USA ale hned protitalibanské síly varovaly, že pokud Umara osvobodí, přestanou je podporovat.

Amnestie však čeká řadové bojovníky Talibanu, kteří složí zbraně, slíbil Karzáí.

Prozatimní premiér požádal všechny Afghánce, aby hledali jak teroristu Usámu bin Ládina a vůdce Talibanu Umara, tak i tisíce zahraničních bojovníků z bin Ládinovy sítě Al-Kajda.

Karzáí zopakoval, že neví, kde jsou bin Ládin a Umar. Odmítl spekulace, že Umar je v zajetí.

Mluvčí jedné z protitalibanských frakcí Chálid Paštún, kterého citovaly The Times a BBC, uvedl, že Umar byl zajat a nachází se na bezpečném místě nedaleko Kandaháru.

Umar je prý zadržován vojenským velitelem, který má k Talibanu vlídný vztah, napsal The Times. Podle BBC je tímto velitelem bývalý velitel mudžáhidů mulla Nadžíbulláh.

Nová vláda chce očistit zemi od teroristů
"Nová afghánská vláda, podporovaná OSN a Spojenými státy, chce z

EXPERTI V KÁBULU

Sedmičlenná skupina expertů OSN dorazila do afghánského Kábulu. Tam mají za úkol připravit rozmístění mezinárodních sil.
Kolik příslušníků budou mít, ze kterých zemí, ani kdy
na místo přijedou, ale mluvčí OSN Wivina Belmonteová neřekla.

přetrhat svazky Afghánistánu s terorismem," zdůraznil Karzáí. "Dosáhneme toho, že se zbavíme terorismu. Chceme vyřídit terorismus v Afghánistánu i ve světě," řekl.

O vládě v Kandaháru rozhodne šúra
Karzáí uvedl, že v jihoafghánském Kandaháru je klid. V pátek tam po stažení Talibanu vládl chaos a přicházely informace o plenění a násilnostech.

Agentura Reuters přinesla zprávu, že předáci afghánských paštunských kmenů, kteří se handrkují o vládu nad městem vytvořili radu, jež by měla urovnat spory. "Nyní je zde šúra (rada) a ta by měla vyřešit otázku, jak zvládnout situaci," řekl agentuře Chálid Paštún.

Bývalý mudžáhidský guvernér Gul Agha v pátek obsadil v Kandaháru guvernérské sídlo.  Podle Paštúna je členem rady Gul Agha a spolu s ním afghánský designovaný premiér Hamíd Karzáí a mulla Nadžíbulláh, kterému se v pátek v Kandaháru vzdal Taliban. "Mulla Nadžíbulláh tam je také, ale to je ten největší porblém," řekl Paštún. "Mullu Nadžíbulláha se právě nyní snažíme přesvědčit, aby se držel stranou," podotkl. 

Kandahár, kde bylo sídlo mully Umara, padl do rukou protitalibanských sil na základě dohody o kapitulaci, kterou s Talibanem uzavřel Karzáí.

U Tora Bora se stále bojuje
Zahraniční bojovníci sítě Al-Kajda Usámy bin Ládina bojují v oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu s místními afghánskými oddíly. Postavení Al-Kajdy v oblasti bombardoval i americký letoun B-52.

"Usáma bin Ládin je pravděpodobně tam," řekl novinářům protitalibanský vojenský velitel Hazrat Alí, jehož oddíly působí v oblasti Tora Bora zhruba 30 kilometrů jižně od města Dželálábád.

Zdroje z Pákistánu: Šéf Talibů je pryč z Kandaháru
Objevují se ale i protichůdné zprávy. Nejmenovaný představitel Talibanu v Pákistánu například tvrdí, že vůdce Talibů Umar už v Kandaháru není.

"Soupeřící velitelé se pouze řídí Američany, vzájemně se obviňují a tvrdí, že mulla Umar je v jejich moci," řekl tiskové agentuře AFP. "Jinak nevím nic o tom, kde je," dodal.

Dva měsíce bojů

7. října

Vojenská operace začala leteckými útoky.

9. listopadu

Opozice získala kontrolu nad strategickým městem Mazáre Šaríf na severu země.

10. listopadu

Pod kontrolu Severní aliance se dostala provincie Saripúl jižně od Mazáre Šarífu a město Hajraton, říční přístav na řece Amudarje, hraniční řece s Uzbekistánem.

11. listopadu

Opozice oznámila dobytí provincie Tachár na severu země a dalších strategických měst na severu.

12. listopadu

Opozice dobyla město Herát na severozápadě.

13. listopadu

Opozice vstoupila do Kábulu a dobyla pět dalších provincií.

25. listopadu

Vypukla vzpoura zajatců na severu země.

26. listopadu

Severní aliance s konečnou platností dobyla Kunduz.

5. prosince

Afghánské protitalibanské politické skupiny, které jednaly od 27. listopadu u Bonnu, podepsaly dohodu o vytvoření prozatímní vlády.

6. prosince

Mulla Umar se rozhodl vydat Kandahár.

Mapa Afghánistánu, sousední státy (25. září 2001).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video