Ultimátum vypršelo, Fagan mlčí

Ultimátum, které dal americký právník Edward Fagan české straně na předložení dokumentace k jaderné elektrárně Temelín, v půl čtvrté odpoledne vypršelo. Advokát však stále neoznámil, zda, kdy a na koho konkrétně chce podat avizovanou žalobu kvůli údajné nebezpečnosti Temelína. Podle dobře informovaného zdroje, blízkého rakouským ekologickým organizacím, právník patrně již během pátku žádné stanovisko nevydá.

Zatímco se obávaný právník Edward Fagan chystá oznámit, zda podá žaloby kvůli Temelínu, jihočeská elektrárna pokračuje nerušeně ve spouštěcích testech. Obsluha prvního bloku podrobuje zkouškám turbosoustrojí poté, co ve čtvrtek odpoledne znovu přifázovala turbogenerátor do rozvodné sítě.

Podle Václava Broma z tiskového odboru elektrárny je aktuální výkon reaktoru 54,8 procenta a elektrárna dodává do sítě 472 megawattů elektrické energie.

Zprávu o Temelínu doplňte, žádají Rakušané

Nic proti Čechům, říká Fagan
Americký advokát navzdory očekáváním na čtvrtečním neoficiálním slyšení o Temelínu v Salcburku neoznámil, zda bude Českou republiku žalovat s tím, že lhůtu prodlužuje do pátečního odpoledne. "Pak si o tom pohovoříme," řekl novinářům advokát.

"Pokud podáme žalobu, nebude to žaloba proti českému lidu, ale proti politikům," řekl právník. To, co česká strana dělá v případě elektrárny, je totiž podle něj neakceptovatelné.

Temelín je v tuto chvíli největším fungujícím blokem v republice
Energetici nicméně pokračují v testech při maximálně povoleném výkonu reaktoru. "Ve čtvrtek ve 23:51 obsluha stabilizovala výkon reaktoru na 54,8 procenta jeho nominální hodnoty. Chod reaktoru při zkouškách se řídí požadavky techniků společnosti Škoda Energo," řekl Brom.

"Z hlediska výkonu je nyní Temelín největším fungujícím jaderným blokem v České republice," poznamenal.

Etapa energetického spouštění s výkonem reaktoru do 55 procent začala 19. března a původně měla trvat asi měsíc. V jejím průběhu byla turbína do rozvodné sítě přifázována celkem čtyřikrát. V červnu čeká první temelínský blok měsíční odstávka, kterou společnost Škoda Energo využije k výměně regulačních ventilů vysokotlaké části turbíny. Výměna by měla minimalizovat vibrace potrubí, které zatím nejvíce komplikují spouštění.

Brom znovu připomněl, že hlavním cílem zkušebního provozu není dodávka elektřiny do energetické soustavy, ale testování zařízení při různých provozních parametrech s výkonem reaktoru do 55 procent.

To je hranice, kterou elektrárně v této etapě energetického spouštění bloku povolil Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Riziko je 228 bilionů, tvrdí Fagan
"Riziko, které Temelín přináší, je 228 bilionů českých korun," poukázal Fagan na sumu, kterou zmínil Edmund Lengfelder z mnichovského institutu pro výzkum radioaktivního záření. Jde o přímé škody, které by v západní Evropě přinesla podobná katastrofa, k jaké došlo v roce 1986 v ukrajinském Černobylu. "Neřekl to aktivista, ale vědec," upozornil právník.

Je proto podle něj na české straně, zda si bude pohrávat s tak vysokými škodami, které by mohla způsobit havárie v Temelíně. "Jaký je váš státní rozpočet? Mohli byste zaplatit 228 bilionů korun?" zeptal se Fagan a dodal: "A mohla by to zaplatit privatizace ČEZ?"

Ed Fagan chce, aby si mohl prostudovat materiály o stavbě elektrárny, zkouškách reaktoru a dodavatelích technologie. Pokud je nedostane, chce Fagan zažalovat v USA Westinghouse za porušování práva na svobodný přístup k informacím. Českou republiku chce v Praze žalovat za to, že utajuje informace o vlivech, které mohou ohrozit životní prostředí. Stejnou žalobu chystá i pro Evropský soudní dvůr ve Štrasburku. Česko totiž podle Fagana porušuje evropskou dohodu z roku 1998, kterou země podepsala v dánském Aarhusu. Ministr zahraničí Jan Kavan si myslí, že Fagan může iniciovat soukromoprávní žaloby proti firmám Westinghouse a ČEZ, které budou elektrárnu provozovat, ale ne proti českému státu.

Fagan už jednou couvl
Fagan původně požadoval od firem ČEZ a Westinghouse předložení dokumentů do 20. března.

Toho dne lhůtu na tiskové konferenci v Hluboké nad Vltavou po návštěvě elektrárny prodloužil o měsíc s tím, že po uplynutí nové lhůty uspořádá 19. dubna v rakouském Salcburku tiskovou konferenci, na níž oznámí své další kroky.

Právník pohrozil, že pokud společnost ČEZ nezveřejní dokumenty o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín, obrátí se na soudy v Evropské unii, Spojených státech a také v České republice.

V Salcburku se diskutovalo o Temelínu
V Mramorovém sále zámku se na neveřejném slyšení shromáždilo ve čtvrtek asi 40 lidí.  Kromě Fagana, který měl být pro Rakušany lákadlem, o elektrárně debatoval Edmund Lengfelder z mnichovského institutu pro výzkum radioaktivního záření, salcburský biofyzik Franz Daschil i hannoverský fyzik Helmut Hirsch. 

Fagan prodloužil ultimátum - čtěte ZDE.

Ten před časem označil Temelín za stokrát nebezpečnější než běžné jaderné elektrárny. Přítomné přivítali zástupci salcburské zemské vlády a samosprávy a vyjádřili své obavy z kontroverzní elektrárny.

"Je potřeba udělat z Temelína druhý Zwentendorf, dokud to ještě jde," řekl Hirsch v narážce na jedinou rakouskou jadernou elektrárnu, která přes kompletní dokončení v roce 1977 nebyla uvedena do provozu a byla zakonzervována. Temelín je podle něj na černé listině nejnebezpečnějších jaderných elektráren na světě.

Americký právník Ed Fagan při návštěvě Temelína, 20. března 2001.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video