Šéf republikánské strany Sinn Fein Gerry Adams.

Šéf republikánské strany Sinn Fein Gerry Adams. | foto: Profimedia.cz

Ulster volí, ve vládě mají zasednout nesmiřitelní

  • 13
Existuje jen jediná věc, na které se shodnou znesvářené strany v Severním Irsku: nynější situace je neúnosná a je třeba ji řešit. Jenže tím to končí, žádný další společný jmenovatel není. Přesto snad spolu republikáni a unionisté brzy zasednou ve vládě. Prvním krokem jsou dnešní volby.

Hlasování, které začalo v sedm hodin ráno, dává provincii šanci na obnovení samosprávy. Severní Irsko je totiž od posledního krachu jednání v roce 2003 pod přímou správou Londýna.

Jde pořád o jeden a ten samý problém: protestantští unionisté chtějí zachovat svazek s Británií, republikáni se naopak hodlají odtrhnout a sjednotit Ulster s Irskem.

Londýn dal provincii možnost, aby si opět vládla sama, ale má podmínku. V kabinetu, jenž má být vytvořen do 26. března, musejí společně zasednout unionisté i republikáni. Tím se podle britského premiéra Tonyho Blaira zabrání situaci, kdy jedna strana vládne a druhá z pohodlného opozičního závětří bojkotuje všechny její kroky.

O sto osm křesel v severoirském parlamentu usiluje 250 kandidátů. Průzkumy dávají největší šance dvěma hlavním silám: Demokratické unionistické straně (DUP) reverenda Iana Paisleyho a republikánské straně Sinn Fein.

DUP by podle odhadů měla získat zhruba 22 procent hlasů a Sinn Fein, politické křídlo Irské republikánské armády, kolem dvaceti. Takže síly jsou vyrovnané.

Jeden konflikt každý den
Vůle po obnovení samosprávy je v Severním Irsku poměrně silná. Ke schopnosti politických vůdců nalézat nutné kompromisy jsou však obyvatelé spíš skeptičtí. Není divu, například mezi reverendem Paisleym a Martinem McGuinessem, druhým mužem Sinn Fein, panuje otevřené nepřátelství. Lépe řečeno nefalšované pohrdání.

Paisley považuje McGuinnesse za teroristu a prozatím dělal všechno možné, aby s ním nemusel být nejen u jednoho stolu, ale pokud možno ani v jedné místnosti. Unionisté se už nechali slyšet, že společná vláda s republikány bude znamenat "jeden konflikt každý den".

Volby, fotbal, telenovela
Politici vyzvali obyvatele Ulsteru, aby šli rozhodně volit. Někteří se totiž obávali, že lidé místo výletu k urnám raději zůstanou doma a budou koukat na fotbal či telenovely. Nízká volební účast by pak zpochybnila legitimitu výsledku.

Na řešení severoirského problému má zvláštní zájem i britský premiér Tony Blair. Ten letos opustí funkci a chce odejít jako muž, který dokázal smířit nesmiřitelné. Lhostejný není ani irský premiér Bertie Ahern, v Ulsteru paradoxně nejpopulárnější politik.

Na výsledky hlasování si oba muži, stejně jako zbytek světa, budou muset počkat minimálně do čtvrtka. Volební místnosti se zavřou dnes v deset hodin večer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video