Pracovníci v poničeném velíně 2. bloku reaktoru jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. (26. března 2011)

Pracovníci v poničeném velíně 2. bloku reaktoru jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. (26. března 2011) | foto: AP

Uložte si kmenové buňky, radí technikům z Fukušimy skupina vědců

  • 8
Zaměstnanci jaderné elektrárny Fukušima by si kvůli hrozbě ozáření měli uložit své kmenové buňky. Doporučují to alespoň někteří japonští vědci. Technici, kteří bojují s jadernou havárií, by buňky mohli později potřebovat při eventuální léčbě nemoci z ozáření.

Desítky techniků japonské jaderné elektrárny zápolí s havárií už od 11. března, kdy elektrárnu poškodilo zemětřesení a následné tsunami. V reaktorech se začaly po poškození chladícího zařízení přehřívat palivové tyče a zaměstnanci je museli začít chladit manuálně.

Radioaktivita mezitím v elektrárně i jejím okolí stoupla vysoko nad povolená maxima. A zatímco úřady evakuovaly obyvatele nejbližších obcí, technici v nebezpečných podmínkách zůstávají a snaží se zabránit nejhoršímu.

Hrdinové z Fukušimy spí na olověných matracích

O podmínkách, v jakých pracují a žijí technici ve Fukušimě, čtěte zde

Odborníci navíc upozorňují, že zakonzervování čtyř poškozených reaktorů elektrárny potrvá roky. Japonští vědci z Toranomonovy nemocnice v Tokiu a Japonské nadace pro výzkum rakoviny se v posledním čísle žurnálu Lancet zamýšlejí, jak by se technici měli připravit na možnost ozáření.

Vystavení vysoké radiaci může narušit tvorbu krevních buněk v kostní dřeni. Potenciálně smrtelné onemocnění pak může být léčeno transplantací kmenových buněk, píše britský list The Daily Telegraph na svém webu s tím, že takový postup se standardně používá například při léčbě leukémie.

Snímek z poškozené elektrárny Fukušima, který zveřejnila společnost Tepco (14. dubna 2011)

Snímek poničené elektrárny Fukušima, který zveřejnila společnost Tepco (14. dubna 2011)

Získání kmenových buněk od dárců nějaký čas trvá a pacientovo tělo nemusí dobře snášet darované buňky, upozorňují japonští vědci a doporučili proto technikům ve Fukušimě, aby si nechali zakonzervovat v krevních bankách své kmenové buňky už nyní.

Kvůli riziku, které denně ve Fukušimě podstupují, by se jim totiž mohly v budoucnu hodit. Vědci ve svém textu podotkli, že s tímto nápadem už přišli minulý měsíc, dočkal se ale smíšených reakcí. Někteří odborníci totiž upozornili, že technici by kvůli tomu museli podstoupit zbytečnou psychickou i fyzickou zátěž.

Tepco odškodní fukušimské rodiny milionem jenů

Přečtěte si více o posledním vývoji kolem elektrárny Fukušima

Americký vědec Nelson Chao agentuře AP řekl, že podobný návrh by mohl být užitečný pro zaměstnance elektrárny, kteří vstoupí do zón s množstvím radiace v určitém rozmezí.

"Pokud budou ozářeni méně, stejně se uzdraví. Pokud dostanou větší dávku ozáření, budou mít neléčitelně poškozená také střeva a další orgány včetně plic. Transplantace kmenových buněk by jim nemohla pomoci," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video