Ulomila se obří kra

  • 48
Z Antarktidy se kvůli globálnímu oteplování utrhla gigantická kra. Ledovec velký jako Liberecký kraj a vysoký jako televizní věž na pražském Žižkově se rozpadá. Je to největší kus uvolněného antarktického ledu za posledních třicet let.

Část Antarktidy, od níž se obrovský ledovec oddělil, se za uplynulé půlstoletí oteplila o 2,5 stupně Celsia - více než kterákoli jiná oblast na jižní polokouli.

Britští vědci publikovali fotografie, které jim podle vlastního přiznání způsobily šok: od východního pobřeží Antarktického poloostrova (úzký pás území táhnoucí se směrem k Ohňové zemi) se odlomil kus ledového příkrovu o tloušťce 200 metrů a ploše 3250 kilometrů čtverečních. Dostal název Larsen B.

Podle amerického Centra pro sběr dat týkající se sněhu a ledu (NSIDC) šlo o největší jednorázový ústup ledové hmoty v této oblasti za posledních 30 let.
"Věděli jsme, že se ten kus nakonec zřítí, ale jeho rychlost byla ohromující. Je těžké uvěřit tomu, že hmota o váze 500 miliard tun se může rozpadnout za dobu kratší než jeden měsíc," prohlásil David Vaughan z British Antarctic Survey (BAS).

Tato organizace již v 90. letech předpověděla, že v důsledku rychlého oteplování v této oblasti se brzy začnou uvolňovat velké kusy ledu. Antarktický poloostrov zaznamenal za posledních 50 let větší vzestup teploty v průměru o 2,5 stupňů Celsia, tedy více než jakákoli jiná oblast na jižní polokouli.

Larsen B je jedním z pěti šelfových ledovců (čili mořském pokračování ledového příkrovu nad Antarktidou), které čeká podobný osud. Britští vědci do oblasti ihned vyslali loď, jež má ledovec prozkoumat a určit, které další šelfové ledovce jsou ohroženy. Enviromentalisté mají největší obavy z toho, že uvolňování dalších ledovců by mohlo zvýšit hladinu moří o několik centimetrů.

Podle vědců z BAS však toto zatím nehrozí, neboť většina masy šelfových ledovců se již nyní nachází pod vodou. Hladinu by ovšem mohl zvýšit souvislý proud kontinentálního ledu do moře, který by následoval po odlomení ledovců.

Proti katastrofickým scénářům však hovoří skutečnost, že v západní části Antarktického poloostrova se ústup ledové hmoty již zastavil. Teploty ve vnitřní části antarktického kontinentu pak poslední dobou dokonce klesají.

Zatímco Britové vyhodnocovali fotografie, americký NSIDC nahlásil uvolnění dalšího ledovce - obra, k němuž došlo v Amundsenově moři o několik set kilometrů dále na západ. Ledovec je údajně 85 kilometrů dlouhý a 64 kilometrů široký, takže rozlohou 5500 kilometrů čtverečních více než pětkrát převyšuje Hongkong.

Ledovec, jenž dostal jméno B-22, se údajně uvolnil z ledového příkrovu nad jižním Pacifikem. Dostupné zprávy nenasvědčují tomu, že by obě události spolu nějak souvisely.

Z Antarktidy se kvůli globálnímu oteplování utrhla gigantická kra. Ledovec velký jako Liberecký kraj a vysoký jako televizní věž na pražském Žižkově se rozpadá. Je to největší kus uvolněného antarktického ledu za posledních třicet let, 20. března 2002.

Z Antarktidy se kvůli globálnímu oteplování utrhla gigantická kra. Ledovec velký jako Liberecký kraj a vysoký jako televizní věž na pražském Žižkově se rozpadá. Je to největší kus uvolněného antarktického ledu za posledních třicet let, 20. března 2002.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video