Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ulice se bude nazývat U Tescomy

  0:40aktualizováno  0:40
Zlín - Spor o název ulice ve zlínské průmyslové zóně v Lužkovicích je definitivně u konce. Zastupitelé na svém posledním zasedání s konečnou platností potvrdili, že se příjezdová komunikace podél areálu bude jmenovat U Tescomy.

Názvoslovná komise vybrala místo původního návrhu název ulice Podnikatelská. S tím však nesouhlasila rada ani zastupitelé. „Radnice dokázala, že si stojí za svým rozhodnutím a nepodléhá tlakům. Chápeme to také jako ocenění naší vzájemné spolupráce. Nemyslím si, že název ulice "U Tescomy" bude další podnikatele poškozovat,“ reagoval na rozhodnutí zastupitelstva provozní ředitel Tescomy Petr Chytka.

Podobný názor má i zlínský magistrát. „Pro ostatní podnikatele to nebude diskriminující,“ je přesvědčen zlínský primátor Tomáš Úlehla. „Tescoma postavila budovu, která slouží, ostatní nepostavili nic a pouze protestují,“ říká zastupitel František Rábek.

Má mít ulice stejný název jako firma? (18. prosince 2002)

Úmysl zlínského zastupitelstva přehodnotit své nedávné rozhodnutí o pojmenování hlavní ulice zlínské průmyslové zóny Východ roztrpčil vedení společnosti Tescoma. Právě její jméno totiž ulice U Tescomy nese. Název ulice U Tescomy se nelíbí ostatním podnikatelům, jejichž firmy zde sídlí.

„Je to pro nás trpké zklamání. Dali jsme impuls k rozvoji této zóny, která především díky naší velké investici získala ocenění za urbanistické řešení. Nechápu, proč se za nás tedy město nepostaví,“ říká majitel Tescomy Petr Chmela.

Zastupitelstvo má tento týden projednávat návrh několika firem z průmyslové zóny, kteří chtějí návrat k původně navrhovanému názvu ulice - Podnikatelská. Argumentují tím, že nechtějí svojí adresou propagovat cizí firmu. „Cítíme se tím poškozeni, je to pro nás malá urážka. To se nedělá. Zastupitelé nás tím tlačí do nedobrovolné reklamy jiné firmy,“ řekl před časem Libor Šenkýř, jeden z majitelů pozemků v průmyslové zóně.

Chmela se ale rozhodně nechce vzdát. „Nechci se dočkat trapné chvíle s vysvětlováním obchodním partnerům, proč najednou sídlíme na jiné adrese. Zlín by pak musel v jejich očích nutně vypadat jako Kocourkov,“ říká majitel Tescomy. „Fakt, že bude město o té věci jednat, je pro nás o to nestravitelnější, že jsme mohli svůj areál postavit v pro nás výhodnějších lokalitách. Ale jsme Zlíňáci a chtěli jsme zůstat v našem městě,“ polemizuje s úmyslem radnice Chmela.

Mluvčí magistrátu Dana Daňová potvrdila, že názvoslovná komise už navrhla jiný název této ulice. Ten zní - Podnikatelská. „Jedna věc je návrh, druhá věc je, jak o něm rozhodnou zastupitelé. Není vyloučeno, že se jim podaří najít i nějaké kompromisní řešení,“ řekla Daňová.

Schvalujete název ulice U Tescomy? - Hlasujte v ANKETĚ!

Podnikatelé nechtějí v názvu ulice reklamu jiné firmy (říjen 2002)

Líbilo by se vám, kdybyste měli vlastní firmu například s názvem Pekařství Novák a museli si psát na všech fakturách a dokumentech adresu U Pekaře Vonáska? Něco podobného hrozí majitelům několika firem v nové průmyslové zóně ve Zlíně. Zastupitelé totiž pojmenovali nově vytvořenou ulici po jedné z nich.

Nová ulice na východním okraji Zlína se má jmenovat U Tescomy. Zastupitelé tak promptně vyhověli přání jednatele společnosti Tescoma Petra Chmely, který tento návrh v polovině srpna předložil tajemníkovi magistrátu. Až byl koncem září  název U Tescomy v městské radě i zastupitelstvu schválen a vešel ve známost,  ozvaly se protesty.

„Cítíme se tím poškozeni, je to pro nás malá urážka. To se nedělá. Zastupitelé nás tím tlačí do nedobrovolné reklamy jiné firmy,“ říká Libor Šenkýř, jeden z majitelů  pozemků v průmyslové zóně. Spolu se zástupci dalších pěti firem, které mají v průmyslové zóně své pozemky nebo zde již budují své provozovny, poslal radnici protestní dopis.

„Je tu přece větší počet firem, tak proč se nezvolil neutrální název ulice, který by žádnou z nich nezvýhodňoval ani nepoškozoval?“ klade vyčítavou otázku podnikatel Robert Varga.

Zástupcům firem se nelíbí, že město v této věci komunikovalo pouze s největší firmou Tescoma a ostatních se vůbec neptalo. „Já jsem se o věci dozvěděl až z internetu, když jsem si četl usnesení zastupitelstva,“ postěžoval si Šenkýř. Protestující podnikatelé v průmyslové zóně navrhují dát nové ulici název Průmyslová, neměli by však námitky ani proti názvoslovnou komisí navrženém pojmenování Podnikatelská.

Předseda městské názvoslovné komise Evžen Nosálek si na nestandardní vznik názvu ulice U Tescomy ještě dobře vzpomíná. „Tato ulice v katastru městské části Lužkovice se měla původně jmenovat podle historických souvislostí Cecilka. Protože však o tento název měli zájem i obyvatelé sousední městské části Příluky, kde pro to rovněž existovaly historické důvody, rozhodla komise, že ulice Cecilka bude v Přílukách. Pro ulici v průmyslové zóně v Lužkovicích pak vybrala název Podnikatelská,“ popisuje proces vznikání názvu nové ulice Nosálek.

Názvoslovná komise měla už v říjnu k dispozici i návrh jednatele Tescomy. Byl však členy komise téměř jednomyslně odmítnut. Nicméně komise pouze doporučuje, a tak tajemník zopakoval návrh Tescomy přímo na zasedání městské rady. A zde uspěl. Za několik dnů nato odhlasovala název U Tescomy i nadpoloviční většina zastupitelů. „Tescoma je významná firma, proč by se po ní nemohla jmenovat ulice?“ obhajoval tento název například zastupitel František Rábek.

Pojmenovávat ulice po žijících lidech zákon neumožňuje, o firmách v názvech ulic zákony neříkají nic. Ve Zlíně je to první případ, v jiných městech by se však už pár podobných příkladů našlo.

Před šesti lety řešili podobnou otázku zastupitelé v Plzni, kde se takové pozornosti dostalo firmě Panasonic. „Myslím, že pojmenovat ulici podle firmy není správné. Společnosti vznikají a zanikají, a ulice by měla nést jméno, které lidem něco řekne v jakoukoli dobu. Do rozvojové zóny navíc nyní město láká další světové firmy. Nedovedu si představit, že by koncerny jako IBM nebo Siemens chtěly sídlit v ulici pojmenované po konkurenci,“ argumentoval tehdy proti tomuto návrhu plzeňský radní Pavel Stelzer. Přesto bylo pojmenování ulice U Panasoniku v západočeské metropoli schváleno a přetrvalo dodnes.

Přibližně rok mají ulici U Panasoniku také v průmyslové zóně Pardubic. V době schvalování názvu tam jiný investor nepůsobil. Pardubičtí radní považují svou volbu za správnou, přestože nikdy předtím žádné firmě takto nevyhověli. "Je to určitý průlom," připustil náměstek pardubického primátora Michal Koláček. Název U Panasonicu získala firma od města zdarma, ale od radnice to rozhodně nebyl nezištný krok. "Firma Matsushita, která tu podniká pod značkou Panasonic, se o pojmenování ulice zajímala už při prvních investičních jednáních," naznačil Koláček, proč město vyšlo firmě vstříc. Proti ulici s názvem firmy v Pardubicích žádný odpor nevznikl.

Zlínští podnikatelé se však bez boje vzdát nechtějí. Přijdou na příští zasedání zastupitelstva a chtějí zástupce města požádat, aby ještě název ulice změnili.

Schvalujete název ulice U Tescomy? - Hlasujte v ANKETĚ!

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ivan Hanuš obdržel v Pelhřimově certifikát.
Rekordní putování dopisu má pokračování, tentokrát přišel z Ruska e-mail

Příběh nejdéle doručované poštovní zásilky v České republice pokračuje. Ivanu Hanušovi se ozvala neteř ruské lékařky, která před více než 28 lety poslala jeho...  celý článek

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...
I ve vazbě má žena po porodu zůstat s dítětem, nakázal Ústavní soud

Ústavní soud předběžným opatřením zasáhl ve prospěch ženy, která ve vazbě porodila a nemohla s dítětem zůstat. Soud nařídil Vězeňské službě, aby přestala...  celý článek

Nanesená vrstva v místě, kudy v minulosti protékala řeka Labe v původním korytu.
V trase budoucí D35 jsou až dvoumetrové naplaveniny, přitekly z Krkonoš

Archeologové pracující na výzkumu v trase budoucí dálnice D35 u Opatovic nad Labem zjistili, že kácení stromů v oblasti Krkonoš mělo za následek masivní nánosy...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.