Poslanec ODS Tomáš Úlehla.

Poslanec ODS Tomáš Úlehla. | foto: ČTK

Němcová přišla o svoji stojedničku. Rozbili ji Úlehla a Florián

  • 1261
Vyhlašovaná stojednička Miroslavy Němcové je minulostí. Rozbili ji poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián, kteří se nezúčastní hlasování o důvěře Rusnokově vládě. Neznamená to, že by vláda mohla dostat důvěru. "Pokud nebude aktivních 101 hlasů proti vládě, bude na stole podpisový arch pro nové volby," řekl Miroslav Kalousek z TOP 09.

I podle předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové by pak byla na stole varianta předčasných voleb.

Kromě Úlehly a Floriána nebude hlasovat ani Karolína Peake."V takovém případě se ani já nezúčastním hlasování. Aktivně pro vládu Jiřího Rusnoka hlasovat nebudu," řekla iDNES.cz předsedkyně strany LIDEM Peake.

Na Rusnokově straně je teď podle informací iDNES.cz 93 hlasů - kromě ČSSD, komunistů a VV také nezařazení poslanci Josef Dobeš, Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka, chybí omluvený poslanec VV Petráň. Proti vládě je 100 poslanců - z toho 97 z ODS, TOP 09 a LIDEM a spolu s nimi nezařazení Michal Doktor, Jiří Paroubek a Petr Benda.

Hlasování se nezúčastní kromě Úlehly, Floriána, Peake a nemocného Petráně i nezařazený poslanec Radim Fiala, který byl dříve v ODS a nyní spolupracuje s Tomio Okamurou. A pochopitelně i David Rath, který stojí před soudem a Roman Pekárek, který sedí ve vězení. Pro to, aby vláda prošla, by Rusnok potřeboval 98 hlasů, několik mu jich stále chybí.

"Rozhodl jsem se pro postoj, který sice není výhodný pro mne, ale je dobrým řešením pro Českou republiku i pro ODS. Jsem přesvědčený, že občané chtějí, aby se začaly řešit jejich problémy a politická scéna přestala stravovat sama sebe," uvedl Úlehla v písemném prohlášení. Obdobně se vyjádřil Florián.

Země podle Úlehly a Floriána potřebuje řešit vysokou nezaměstnanost, podpořit podnikatele a nastartovat ekonomiku. "Hlasovat proti vládě znamená další rok neřešení palčivých problémů, které naši zemi trápí. V jiném případě nás čeká další krok politického marasmu a znechucování voličů, kteří by začali odmítat i demokracii jako takovou," uvedl Florián.

Podpisy obou byly přitom pod listinou na podporu Miroslavy Němcové jako příští premiérky. Postoj obou rebelů dává do rukou argument prezidentovi Miloši Zemanovi, že žádná pevná stojednička neexistuje. Ještě odpoledne Úlehla iDNES.cz tvrdil, že se rozhodne až těsně před hlasováním při jednání poslaneckého klubu ODS. Tomu přitakal i poslanec Jan Florián, když je iDNES.cz ve Sněmovně společně potkal. Aby to Rusnokovi pomohlo, poslanců ODS s odlišným názorem na premiéra by muselo být výrazně víc.

Podle serveru lidovky.cz začal ze zákulisí úřadovat vlivný zákulisní hráč v pražské ODS Tomáš Hrdlička. "Odhaduji, že vládě nebude vyslovena důvěra, ale nebude ani 101 koaličních hlasů. Takový pat. Uvidíme,“ uvedl Hrdlička. V kuloárech Sněmovny iDNES.cz zaznamenal i spekulaci, že může jít i o "ozvěnu" bývalé opoziční smlouvy mezi Milošem Zemanem a Václavem Klausem. Exprezident Klaus totiž ještě neztratil vliv na některé poslance ODS.

Úlehla (v horní řadě vpravo) a Florián (první vlevo v dolní řadě) byli již součástí šestice rebelů, která zatápěla vládě Petra Nečase.

Úlehla i Florián patřili do skupiny rebelů v ODS

Úlehla byl součástí šestičlenné skupiny rebelů uvnitř klubu ODS, která zatápěla premiérovi Petru Nečasovi kvůli zvyšování daní. Spolu s ním patřili do této skupiny Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, Radim Fiala a Jan Florián. Fiala nakonec ODS opustil a teď spolupracuje s Tomiem Okamurou. Úlehla a Florián ustoupili a straně se podřídili.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa se nakonec vzdali mandátu a umožnili, aby do Sněmovny nastoupili náhradníci. Fuksa a Šnajdr získali funkce ve státních firmách, Tluchoř prosadil svého člověka do dozorčí rady Českých drah. V červnu je kvůli tomu policie zatkla.

Podle vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana šlo o korupci, na níž se podílela i Jana Nagyová, blízká spolupracovnice a nyní i partnerka tehdejšího premiéra Petra Nečase. Po stížnosti byli poslanci propuštěni, protože podle Nejvyššího soudu se na jejich počínání vztahovala imunita.

"Nevěřím tomu, že by jediný poslanec ODS odešel ze sálu, nebo zvedl ruku pro Rusnokovu vládu," řekl iDNES.cz poslanec Boris Šťastný ještě před tím, než to jeho bývalý poslanecký asistent Florián oznámil. "Nic o tom nevím a nebudu to komentovat," prohlásil další z poslanců ODS Pavel Bém.

Úlehla rovněž před nedávnem vzbudil pozornost tím, že chtěl prosadit úlevu pro podnikatele v byznysu solárních elektráren (více najdete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video