Někdejší premiérka Julija Tymošenková u soudu v Kyjevě (11. července 2011)

Někdejší premiérka Julija Tymošenková u soudu v Kyjevě (11. července 2011) | foto: AP

Ukrajinský soud poslal Tymošenkovou do vazby, pouta dostala až za dveřmi

  • 65
Ukrajinský soud vydal pokyn k zadržení expremiérky Julie Tymošenkové. Chce ji umístit do vazby kvůli soudnímu procesu, ve kterém čelí obvinění, že v roce 2009 nutila státní energetickou společnost Gazprom k podpisu nevýhodného kontraktu na dodávky plynu s Ruskem. Tymošenková obvinění odmítá.

O soudním nařízení informovala agentura Reuters. Jako důvod k zadržení Tymošenkové soud uvedl systematické narušování soudního líčení ze strany obžalované.

Tymošenková podle soudce Rodiona Kirejeva vědomě soudní řízení protahovala a bránila výslechu svědků. Opakovaně prý odmítala uvést soudu místo svého bydliště a chodila k soudu pozdě. Soudce neřekl, jak dlouho bude muset bývalá premiérka ve vazbě zůstat, a soudní líčení odročil na pondělí.

Plynová kauza

Tymošenková v takzvané "plynové kauze" čelí obvinění, že jako předsedkyně ukrajinské vlády v roce 2009 uzavřela s ruskou státní společností Gazprom nevýhodnou smlouvu o dovozu ruského zemního plynu. Expremiérka je obviněna ze zneužití služebního postavení a poškození zájmů státu s trestní sazbou do deseti let. Podpisem dohody o dovozu ruského plynu skončila v lednu 2009 takzvaná plynová krize, během níž Rusko zastavilo dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy. Neshody Moskvy a Kyjeva kolem plateb a cen tehdy zkomplikovaly zásobování hlavně balkánských zemí, ale třeba i Slovenska. Tymošenková nakonec uzavřela s ruským premiérem Vladimirem Putinem dohodu, jejíž cenové podmínky podle obžaloby poškozují ukrajinský stát. Kyjevská vláda se dodnes snaží přimět Gazprom k přehodnocení těchto smluv, ale zatím marně.

Okamžitě po rozhodnutí o vazbě Tymošenková požádala, aby jí v soudní síni nebyla nasazena pouta. Policisté ji odvedli ze sálu, kde jí podle dopisovatele agentury Reuters pouta nasadili. Stoupenci Tymošenkové celou dobu v soudní síni křičeli "Hanba, hanba".

Tymošenková obvinění odmítá. Podle ní byla jí vyjednaná cena jedna z nejnižších v Evropě a nařízení soudu o vazbě přisuzuje prezidentovi země Viktoru Janukovyčovi. Prý ji tak chce zdiskreditovat před volbami. "Pouze ukazují svou sílu," řekl na adresu prezidenta právník Tymošenkové.

Populární premiérce hrozí až deset let

Expremiérka soudce opakovaně urážela a zpochybňovala jeho objektivitu. Slyšení hlasitě narušovali také její stoupenci. Pokud by soud uznal padesátiletou ženu vinnou, mohla by si ve vězení odsedět až deset let.  

U čtvrtečního soudu se nečekaně jako svědek obžaloby objevil předseda ukrajinské vlády Mykola Azarov. Ten smlouvu označil za "nepředstavitelné selhání" a zradu na ukrajinském lidu.

Azarov uzavřenou smlouvu zkritizoval. Prohlásil, že Tymošenková nebyla profesionálně připravena k jednání s Ruskem. Kontrakt prý uzavírala s úmyslem vyhrát prezidentské volby v roce 2010. To se jí ale nakonec nepodařilo. 

"Jako vyjednavač byla nepřijatelná," řekl Azarov. "Několikrát jsem se ptal (předsedy ruské vlády Vladimira) Putina, musela-li být smlouva pro Ukrajinu tak nevýhodná. Pro odpověď mě poslal za Tymošenkovou," uvedl předseda vlády.

Pro Ukrajinu podle něj jediným štěstím bylo, že se v roce 2010 podařilo vládě dojednat s ruským Gazpromem slevu.

Azarov před soudem prohlásil, že jeho vláda se možná pokusí plynovou smlouvu s Ruskem soudně vypovědět. Rozhodnutí v tomto směru ještě nepadlo. "Praxe ukazuje, že podobná soudní jednání trvají roky. A Rusko smlouvu nijak neporušilo," poznamenal Azarov.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video