Zásahová jednotka ukrajinské policie pózuje v Kyjevě (24. ledna 2014)

Zásahová jednotka ukrajinské policie pózuje v Kyjevě (24. ledna 2014) | foto: Reuters

Ukrajinský prezident Janukovyč podepsal amnestii pro demonstranty

  • 154
Ukrajinský prezident Janukovyč podepsal amnestii pro demonstranty a zrušení nedemokratických zákonů. Propuštění lidí zadržených během masových protestů je však podmíněno vyklizením vládních budov. S tím odpůrci Janukovyčova režimu nesouhlasí.

O prezidentově podpisu informovaly webové stránky ukrajinské hlavy státu. Janukovyč amnestii a odvolání kontroverzních zákonů, které fakticky zakazovaly demonstrace a omezovaly svobodu slova, podepsal i přesto, že je oficiálně nemocný. Ve středu oznámil, že je nachlazený, má dýchací potíže a vzal si nemocenskou.

Opoziční předák Arsenij Jaceňuk označil Janukovyčovy páteční podpisy za pozitivní signál. Vláda ukázala, že je připravena ke kompromisu a k hledání mírového řešení více než dvouměsíční vnitropolitické krize na Ukrajině, uvedl podle agentury DPA.

Parlament, ovládaný Janukovyčovou Stranou regionů a jejími spojenci, ve středu ve snaze zmírnit politickou krizi v zemi odhlasoval prominutí trestů zadrženým demonstrantům.

Opozice však návrh odmítla podpořit, protože nesouhlasila s podmínkou, aby protestující do 15 dnů opustili vládní budovy. Ty jim slouží jako řídící centra pro demonstrace či je používají jako nouzové noclehárny. V Kyjevě jsou přinejmenším tři objekty, které poskytují klíčové zázemí pro demonstrace na ústředním náměstí Nezávislosti, všeobecně známém jako Majdan.

S opozicí se sejde šéf americké diplomacie

Janukovyč tvrdí, že úřady už splnily všechny své závazky pro pokojné urovnání politické krize. Opozice však soudí, že Janukovyč se snaží brát zatčené demonstranty za rukojmí, a trvá na jejich omilostnění bez jakýchkoliv podmínek. Nadále také trvá na vypsání předčasných parlamentních a prezidentských voleb jako východisku politické krize, trvající už déle než dva měsíce.

Ukrajinská armáda v pátek Janukovyče vyzvala, aby přijal naléhavá opatření ke stabilizaci situace. "Vojáci a zaměstnanci ministerstva obrany vyzvali vrchního velitele ozbrojených sil k přijetí naléhavých opatření v rámci stávajících zákonů, aby se stabilizovala situace v zemi," citovala agentura AFP z prohlášení zveřejněného ministerstvem obrany.

S hlavními představiteli ukrajinské opozice se v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově má sejít americký ministr zahraničí John Kerry, podle agentury AFP se chce setkat hlavně s Vitalijem Kličkem a Arsenijem Jaceňukem, ale také ukrajinskou popovou zpěvačkou Ruslanou, která v uplynulých týdnech podpořila protivládní demonstranty v centru ukrajinského Kyjeva.

Podpis asociační dohody se s násilím neslučuje, míní Füle

Evropský komisař pro rozšíření EU Štefan Füle si myslí, že EU by měla Ukrajině nabídnout členství, pokud myslí svoji pomoc s transformací země seriózně. Uvedl také, že i když nabídka asociační dohody s EU stále platí, zástupci unie ji těžko mohou podepsat s představiteli Ukrajiny, když pokračují represe a násilí.

"Pokud neskončí ta obrovská spirála násilí, unášení lidí a dokonce jejich mučení a pokud takové případy budou nevyšetřeny, tak já bych chtěl vidět, kdo bude připraven za EU s takovým představitelem při pokračování takové politiky podepsat takovou dohodu, jako je asociační dohoda," řekl Füle.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video