Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznamuje parlamentu svou rezignaci (24....

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznamuje parlamentu svou rezignaci (24. července 2014). | foto: Reuters

Ukrajinský premiér Jaceňuk rezignoval, otevírá se cesta k novým volbám

  • 699
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ve čtvrtek rezignoval. Zdůvodnil to rozpadem vládní koalice a krachem pokusů o protlačení klíčových zákonů. Informovala o tom agentura Reuters. Jaceňuk se premiérského křesla ujal koncem února po bouřlivých událostech na Majdanu.

„Oznamuji svou rezignaci v souvislosti s rozpadem koalice a blokování vládních snah,“ zdůvodnil svůj odchod Jaceňuk parlamentu. Zformování nové koalice s bývalou vládnoucí Stranou regionů ani komunisty neschvaluje, takže podle svých slov nemá na výběr. Koalice s komunisty ostatně po čtvrtku nepřipadá v úvahu ani teoreticky, neboť poslanecký klub komunistické strany parlament rozpustil (podrobnosti o tom se dočtete zde).

Jaceňuka má v čele vlády prozatím nahradit jeho dosavadní zástupce. "Na zasedání vlády byl úřadujícím premiérem prozatím jmenován (vicepremiér) Volodymyr Hrojsman," napsal na Facebooku ministr vnitra Arsen Avakov.

Demise premiéra automaticky znamená konec celé vlády. Její členové budou své povinnosti plnit do okamžiku, než se žezla chopí vláda nová, připomíná agentura ITAR-TASS.

Pokud do 30 dnů nevznikne nová koalice s podporou nejméně 226 ze 450 poslanců, prezident má podle ústavy právo rozpustit parlament a vypsat nové volby. Přesný termín předčasných voleb bude podle zákona oznámen do měsíce. Porošenko se již dříve vyslovil, že by se nové volby měly konat koncem října.

Řada prozápadních politiků nicméně namítala, že bez nových voleb podporovatelé bývalého režimu prezidenta Viktora Janukovyče v řadách zákonodárců hatí snahy nynějších vládnoucích sil. Očištění od podporovatelů bývalého režimu, nepříliš lichotivě označovaných jako „moskevští agenti“, by uvítal prezident Petro Porošenko.

Jaceňuk rezignoval poté, co neprošel klíčový balík zákonů

Jaceňuk svoji demisi oznámil poté, co neprošel klíčový balík zákonů o energetice a armádním rozpočtu. Jen o několik hodin dříve koalici opustily ukrajinské strany UDAR a Svoboda. Z parlamentní tribuny to oznámili jejich představitelé Vitalij Kovalčuk a Oleh Ťahnybok. Na ukončení podpory vlády se dohodla i skupina nezařazených poslanců.

Ukrajinský ministr financí Oleksandr Šlapak se ve čtvrtek snažil přesvědčit poslance o nutnosti navýšení příjmů do státní kasy s poukazem na protahující se „protiteroristickou operaci“ na východě země. „K prvnímu srpnu nebudeme mít na to, abychom armádě zaplatili,“ varoval Šlapak. Pokračování bojů proti separatistům si podle něj vyžádá náklady ve výši 9 miliard hřiven, tedy v přepočtu asi 15,4 miliard korun. S odkazem na ministrovo prohlášení o tom informovala agentura Interfax.

Parlament odmítl také další klíčový návrh zákona upravující systém přepravy plynu přes ukrajinské území.

Poté, co Jaceňuk oznámil svůj odchod, stávající šéf parlamentu a bývalý prozatímní prezident Oleksandr Turčynov vyzval strany UDAR a Svoboda, aby nominovaly náhradníka na post premiéra. „Oficiálně vyzývám frakce, které iniciovaly rozpad koalice - UDAR a Svobodu -, aby okamžitě podaly návrh na kandidáta na post prozatímního premiéra, který povede vládu do doby, než se uskuteční parlamentní volby,“ apeloval Turčynov podle agentury Interfax. Tím byl posléze jmenován Hrojsman.

Turčynov obě strany zkritizoval za to, že koalici podle jeho názoru opustily předčasně s ohledem na důležité zákony, které měly ještě ten den být schváleny, uvedlo Rádio Svobodná Evropa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue