Zleva: Nový šéf ukrajinského parlamentu Volodymyr Hrojsman, prezident Petro Porošenko a staronový premiér Arsenij Jaceňuk (27. listopadu 2014)

Zleva: Nový šéf ukrajinského parlamentu Volodymyr Hrojsman, prezident Petro Porošenko a staronový premiér Arsenij Jaceňuk (27. listopadu 2014) | foto: Reuters

Federaci nechceme, prohlásil Porošenko. Šéfem vlády zůstane Jaceňuk

  • 661
Ukrajinští poslanci na svém prvním zasedání zvolili nového šéfa kabinetu. Podle očekávání se jím stal Arsenij Jaceňuk, který v čele vlády provizorně stojí už od února. Před 419 nových poslanců se ve čtvrtek postavil i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Prohlásil, že si nikdo z Ukrajinců nepřeje federalizaci země.

Pro setrvání Jaceňuka ve funkci hlasovalo podle agentury Reuters 341 poslanců. Sněmovní sál má sice 450 křesel, jak ovšem upozorňuje server Kyiv Post, 27 z nich zůstává trvale neobsazených.

Krize na Ukrajině

Jsou totiž vyhrazena zástupcům autonomního Krymu, který však na jaře anektovalo Rusko. Ukrajina tento krok dosud neuznává a obyvatelům Krymu ve sněmovně drží místa. Prázdná zůstala i některá křesla určená zástupcům Doněcké  a Luhanské oblasti, kde se kvůli bojům nepodařilo volby uspořádat. Na čtvrteční zasedání tak dorazilo 419 poslanců.

Nové poslance na začátku čtvrtečního zasedání přišel pozdravit i prezident Petro Porošenko. Během svého proslovu vzkázal ironický „vřelý pozdrav všem z Východu i Západu, kteří Ukrajině doporučují federalizaci“.

Sto procent Ukrajinců podle něj chce žít v jednotné zemi. Přímé zapojení Ruska do bojů na východě Ukrajiny podle něj mezi obyvateli podpořilo myšlenku vstupu země do Severoatlantické aliance.

Vláda bude kompletní do úterý, slibuje Lucenko

Nové složení parlamentu volili Ukrajinci v říjnu. Definitivní vítězství přiznala volební komise Bloku Petra Porošenka, který získal 132 poslaneckých křesel. Na druhé příčce skončila Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka s 82 mandáty (podrobné výsledky voleb najdete zde).

Představitelé obou výše zmíněných stran, populistů z Radikální strany, hnutí Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového a Vlasti pod vedením expremiérky Julije Tymošenkové plánují, že ve čtvrtek podepíší koaliční smlouvu.

Předseda Porošenkova bloku Jurij Lucenko novinářům řekl, že kompletní složení nové ukrajinské vlády bude známé do úterý, kdy parlament zasedá znovu.

Čtvrteční zasedání nových poslanců zahájila podle serveru Kyiv Post ukrajinská státní hymna následovaná pozdravem „Sláva Ukrajině, sláva hrdinům!“ Jde o slogan, který ve čtyřicátých letech používali nacionalisté z Ukrajinské povstalecké armády, ozbrojení stoupenci aktivisty Stepana Bandery. Ti během druhé světové války a těsně po jejím skončení bojovali za nezávislost ukrajinského státu. Jejich vlajky i hesla se na přelomu roku často objevovaly i během protestů na kyjevském Majdanu.

V Doněcku zabíjel dělostřelecký granát

Zatímco v Kyjevě se poprvé sešel parlament, na východě země nadále zuří boje. V Doněcku zabil dělostřelecký granát dvanáctiletého chlapce a jednu pětapadesátiletou ženu, uvedla ČTK.  Na každý den příměří podle údajů OSN v průměru připadá 13 mrtvých - vojáků, povstalců i civilistů.

Podle velení ukrajinské armády obránci doněckého letiště, které je stále v rukou vládních sil, ve čtvrtek „bez vlastních ztrát odrazili 13 útoků teroristů“, kterým armáda připsala také ostřelování okolních obcí. Rebelové podle armády ostřelovali vládní jednotky i v okolí přístavu Mariupol na pobřeží Azovského moře.

Konflikt na východě Ukrajiny si podle OSN vyžádal od dubna už přes 4 300 mrtvých. Skoro milion lidí muselo před boji utéci ze svých domovů.

Průzkum ruské agentury Levada ukázal, že většina Rusů věří, že jejich vojáci na východě Ukrajiny nebojují. Téměř polovina by zároveň uvítala, kdyby tomu tak bylo. Tvrzením Kremlu, že Moskva na Ukrajinu na pomoc tamním proruským separatistům žádné vojáky neposlala, nevěří čtvrtina Rusů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video