Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková (2. března 2010)

Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková (2. března 2010) | foto: AP

Ukrajinský parlament vyjádřil nedůvěru vládě premiérky Tymošenkové

  • 13
Ukrajinský parlament většinou 243 hlasů vyjádřil nedůvěru vládě Julije Tymošenkové. Nová parlamentní většina se má zformovat do 30 dnů. Návrh na hlasování podali poslanci opoziční Strany regionů, jejímž šéfem je nový prezident Viktor Janukovyč.

Podle hlasovacího protokolu nedůvěru podpořili všichni poslanci opoziční Strany regionů, proti premiérce bylo ale i 41 hlasů z vládního tábora, včetně sedmi poslanců její vlastní strany.

Tymošenková ve svém projevu označila hlasování o nedůvěře své vlády za "okamžik pravdy". Prohlásila, že pokud parlament vládě nedůvěru vysloví, "v tu samou minutu můj tým opustí vládu a odejde do opozice".

V opozici chce Tymošenková budovat "jednotný demokratický tým", do jehož čela se sama postaví. "Zachráníme Ukrajinu v neštěstí, které jí potkalo," řekla premiérka, která s Janukovyčem prohrála boj o prezidentský post. (o inauguraci Janukovyče si přečtěte zde)

UKRAJINA PO VOLBÁCH

Ruská mše, ruská přehlídka a politika v ruštině

Odstupující premiérka oznámila, že na příští úterý svolává masový mítink národních a vlasteneckých sil, kde chce jako vůdkyně opozice pronést programový projev.

Nová koalice musí vzniknou do 30 dnů

KDO POVEDE ZEMI?

Po pádu vlády a její demonstrativní neochotě zůstat v úřadu do sestavení nového kabinetu vzniká podle ukrajinských analytiků obtížná situace. Ústava poslancům ukládá, aby do 30 dnů sestavili novou vládní většinu. Pokud se to nepodaří, vypíše prezident Viktor Janukovyč nové parlamentní volby. Kdo bude zemi řídit do té doby, není jasné. Většina ukrajinských médií se shoduje v názoru, že příštím premiérem země se stane bývalý ministr financí Azarov.

Boj Janukovyče s Tymošenkovou se po volbách přesunul do parlamentu, kde se proruská Strana regionů snažila získat dostatek hlasů pro hlasování o nedůvěře.

To se nakonec podařilo. Jednání se účastnilo 404 ze 450 poslanců, k vyhlášení nedůvěry bylo třeba nejméně 226 poslaneckých hlasů. Ústava poslancům ukládá, aby do 30 dnů sestavili novou vládní většinu.

K tomu ale podle zpráv z Janukovyčova tábora nedojde. "Rozhovory nejsou jednoduché, ale vyvrcholí za pár dní," řekl po jednání představitel Strany regionů a horký kandidát na premiérské křeslo Mykola Azarov.

Ten dnes zároveň obvinil vládu Tymošenkové, že "vytvořila smutný rekord v systematickém porušování ústavy a zákonů země", což vyvolalo nynější hospodářské a sociální problémy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video