Ukrajinský parlament odvolal premiéra

  • 67
Ukrajinský parlament vyslovil nedůvěru vládě zpochybňovaného vítěze prezidentských voleb Viktora Janukovyče. Odhlasoval i vznik prozatímní vlády, která by měla zemi vyvést z krize. Janukovyč ale nehodlá verdikt poslanců akceptovat.

ČLÁNKY O DĚNÍ
NA UKRAJINĚ

"Nikdy to neuznám. Je to nelegální a protiústavní," řekl Janukovyč novinářům.

Návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu prošel těsně, jen o tři hlasy. Poslanci hlasovali tajně, aby na ně nemohl být vyvíjen nátlak.

"Je to vítězství nejen pro opozici, ale také pro celý ukrajinský lid," řekl opoziční poslanec Roman Zvaryč. Parlament rovněž odhlasoval rezoluci požadující, aby opoziční demonstranti ukončili blokádu vládních budov.

Podle právních expertů by měl dosluhující prezident Leonid Kučma vládu rozpustit a jmenovat úřednický kabinet. Jak připomíná agentura Reuters, opakuje se situace z roku 2001, kdy byl stejným způsobem odvolán z premiérského postu Juščenko.

"Náš prezident ale nejedná vždy podle ústavy," upozornil ukrajinský politolog Serhij Seheda. Podle provládního poslance Nestora Šufriče parlament nemá právo vyslovit nedůvěru vládě rok poté, co schválil její programové prohlášení.

V úterý opozice s odvoláním premiéra ještě neuspěla. Vyslovení nedůvěry přikládá hlavně symbolický význam. Doufá, že tak úřady spíše ustoupí a vyhlásí opakování voleb. Prezident Kučma se vyslovil pro zcela nové hlasování.

"Jakékoli opakování by bylo pouhou fraškou. Kde ve světě mají třetí kolo voleb?" nechal se slyšet. Dodal, že opakování druhého kola by bylo protiústavní. Rozhodnutí je v rukou soudu, který vyšetřuje stížnost opozice na průběh voleb.

Klíčový verdikt zatím nepadl. Předseda Nejvyššího soudu sice ujistil, že ho soud nebude za žádných okolností odkládat, nenaznačil ale, kdy bude vynesen.

Na volby si stěžuje i Janukovyč
Stížnost proti výsledku voleb ve středu k Nejvyššímu soudu podal i jejich zpochybňovaný vítěz Viktor Janukovyč. Stěžuje si na nečinnost volební komise, která podle něj při sčítání hlasů zkreslila výsledky hlasování. Ty tak prý neodpovídají vůli lidu.

Do země zatím přijeli prezidenti Polska a Litvy Aleksander Kwasniewski a Valdas Adamkus, kteří by měli zprostředkovat jednání mezi prezidentem, vládou a opozicí. V Kyjevě je také vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana.

Je ale otázkou, kdo vlastně k jednacímu stolu zasedne. Opozice v úterý oznámila, že se z vyjednávání stahuje. Sporný vítěz voleb Viktor Janukovyč je pro změnu nemocný. Údajně má teplotu 38,7 stupňů Celsia, uvedl prezident Kučma.

Místní orgány v prorusky orientovaném doněckém regionu na východě Ukrajiny daly konkrétnější obrys snahám o vyhlášení autonomie, když stanovily datum konání referenda na toto téma na 9. ledna.

V ulicích Kyjeva se znovu sešly tisíce stoupenců opozičního kandidáta Juščenka. V Doněcku demonstranti podpořili jeho protivníka. Byl mezi nimi i chlapec se sloganem "Janukovyč - prezident Ukrajiny". (1. prosince 2004)

Opoziční poslanci se radují poté, co ukrajinský parlament vyslovil nedůvěru vládě Viktora Janukovyče. (1. prosince 2004)

Opoziční poslankyně a Juščenkova pravá ruka Julija Tymošenková. (1. prosince 2004)

Příznivci opozičního lídra Viktora Juščenka v charakteristických oranžových barvách přišli i ve středu demonstrovat k vládním budovám. (1. prosince 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video