Ukrajinský opoziční předák Jurij Lucenko (2. února 2014)

Ukrajinský opoziční předák Jurij Lucenko (2. února 2014) | foto: AP

Ukrajinského opozičního lídra Lucenka obvinili z pokusu o převrat

  • 80
Ukrajinská prokuratura stíhá jednoho z hlavních opozičních vůdců Jurije Lucenka. Bývalého ministra vnitra podezírá z pokusu o státní převrat. Lucenko v projevu na kyjevském náměstí Nezávislosti vyzýval k vytvoření Lidové rady jako alternativy stávajícího parlamentu. Hrozí mu 15 let vězení.

Vyšetřovatelé vyzvali ukrajinská média, aby policii předala videozáznamy Lucenkova projevu. Z trestního oznámení vyplývá, že exministr je obviňován nejen z pokusu o převrat, ale i z diverze a útoku na územní celistvost Ukrajiny.

Lucenko se hned na začátku nepokojů stal jedním z vůdců protestujících davů, které už přes dva měsíce okupují centrum Kyjeva. V noci na 11. ledna byl obětí brutálního útoku policejních sil při srážkách před soudní budovou v Kyjevě: s vážným poraněním hlavy byl několik dní hospitalizován na jednotce intenzívní péče.

Exministr patří už řadu let k nejviditelnějším představitelům ukrajinské opozice a byl jedním z hlavních organizátorů "oranžové revoluce" z roku 2004. Ve vazbě byl od konce roku 2010, o dva roky později byl odsouzen ke čtyřem letům za zneužití pravomocí a zpronevěru státních fondů. Loni v dubnu vyšel Lucenko z vězení díky milosti prezidenta Janukovyče.

Pat v parlamentu

Ukrajinský parlament se ve čtvrtek napotřetí pokusí zahájit jednání o změnách ústavy. Ústavní novela má prezidenta zbavit některých pravomocí a opozice si od ní slibuje řešení současné krize na Ukrajině. Té se budou věnovat také poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku, kteří mají v plánu schvalovat rezoluci k situaci v postsovětské republice, zmítané protivládními protesty.

Znesvářené frakce v ukrajinském parlamentu se od úterý nebyly schopné dohodnout na programu schůze. Předseda zákonodárného sboru kvůli tomu již dvakrát přerušil jednání do následujícího dne, aniž by se o požadavku opozice začalo debatovat. Aby jednání dnes skutečně začalo, mělo vedení sněmovny dojednat kompromisní program.

Ukrajinská opozice žádá urychlený návrat ke znění ústavy z roku 2004, kdy většina ústavních funkcí včetně jmenování vlády náležela parlamentu. Po volbách v roce 2010, v nichž se stal prezidentem Viktor Janukovyč, ústavní soud parlamentu pravomoci odebral, a znovu tím posílil postavení hlavy státu. Ve snaze uklidnit situaci v zemi Janukovyč v poslední době několikrát opozici ustoupil, v případě ústavních reforem ale tvrdí, že změny nepůjde provést tak rychle, jak si jeho odpůrci představují.

Evropští poslanci budou hlasovat o rezoluci, v níž požadují cílené sankce vůči osobám, které jsou odpovědné za násilné potlačování demonstrací na Ukrajině.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video