Aktivistky z hnutí Femen v převlečení za maskoty Eura 2012 protestují proti

Aktivistky z hnutí Femen v převlečení za maskoty Eura 2012 protestují proti sexuální turistice na Ukrajině v době fotbalového šampionátu. | foto: Profimedia.cz

Ukrajinské divoženky sázejí na prsatou propagandu a chtějí měnit svět

  • 157
Aktivistky z hnutí Femen jsou vždy připraveny odhalit své poprsí proti kapitalismu, fotbalovému šampionátu nebo zkorumpovaným politikům. Hnutí, které založily tři dívky ze západní Ukrajiny, získalo za čtyři roky celosvětovou proslulost a inspirovalo další mladé revolucionářky.

Scénář je většinou stejný. Několik půvabných dívek shodí kabáty a připraveným novinářům ukáže svá odhalená ňadra. V ruce svírají transparenty s údernými hesly a když jejich protest přijde zlikvidovat policie, vřeští, bojují a škrábou jak vzteklé kočky.

Proč Femen?

Název hnutí vznikl náhodou. Anna Hucolová si někde přečetla, že femen je výraz pro určitou část stehenní kosti. Znělo to dobře a vyvolávalo to pocit silné ženy.

Hnutí Femen se zrodilo v třistatisícovém městě Chmelnyckyj pojmenovaném po slavném kozáckém vůdci. U jeho zrodu byla Anna Hucolová, Saša Ševčenková a Oksana Šačkovová. Trojici dvacetiletých dívek na rozdíl od jejich vrstevnic nelákala vidina brzké svatby, rození dětí a čekání u plotny na věčně opilého manžela.

Místo toho trávily večery debatami o filozofii, marxismu a postavení žen v postsovětské společnosti. Netrvalo to dlouho a poprvé se vydaly demonstrovat do ulic - tehdy však ještě zůstaly oblečené. "Od začátku jsem věděla, že nechci, aby z nás byla typická feministická organizace," řekla časopisu Spiegel Anna Hucolová.

"Nechtěla jsem spolek, ve kterém ženy jen mluví, mluví a mluví a roky plynou a nic se neděje. Do ženského hnutí jsme vnesly více extremismu," říká hlavní ideoložka Femen. V roce 2008 se dívky přestěhovaly do Kyjeva a zaměřily svůj boj proti prostituci a sexuální turistice.

Prodáváme ideály

V zemi, která letos v létě spolupořádá mistrovství Evropy ve fotbale, obchod s bílým masem přímo kvete. Dívky po škole jen těžko seženou slušně placenou práci a snadno upadnou do osidel kuplířů. Mladé idealistky se proto před třemi roky převlékly za prostitutky a pod heslem "Ukrajina není bordel" vyšly do ulic.

Média se jich všimla a dívky pochopily, že nic jejich věci nezařídí takovou pozornost, jako pořádný skandál. O rok později už na hlavní kyjevské nákupní třídě Chreščatyk objektivům odhalily své vnady. "Ze začátku jsme se styděly a přikryly jsme si prsa rukama," vzpomíná na těžké začátky Hucolová.

Jejich odhalená těla se ale dostala do hlavního vysílacího času a s nimi i jejich protest proti internetové pornografii. Bylo rozhodnuto. Odhalený hrudník se jim v boji proti šovinismu, prostituci, kapitalismu, zkorumpovaným politikům a všem nešvarům světa stal tou nejmocnější zbraní.

"Pokud může ženské tělo propagovat všemožné zboží, musíme ho využít také k prodeji společenských ideálů," řekla Spieglu Hucolová v kyjevském Café Kupidon. Kavárna na Puškinově ulici se časem stala hlavním stanem hnutí, které má v současnosti přibližně tři stovky členek.

Hanbaté protesty v USA i Egyptě

Jejich akce se dávno neomezují jen na Ukrajinu. Oksana Šačkovová se blýskla letos v březnu, když se při ruských prezidentských volbách pokusila ukrást urnu s hlasovacím lístkem Vladimira Putina, za což si pobyla měsíc ve vězení.

Příslušnice Femen protestovaly ve švýcarském Davosu proti každoročnímu zasedání finančníků, v Itálii odhalily ňadra na protest proti sexuálním aférám expremiéra Silvia Berlusconiho, v Paříži se převlékly za pokojské a demonstrovaly před domem bývalého šéfa MMF Dominiqua Strauss-Kahna.

Ne vždy se ale jejich akce setkaly s nadšením. Například po ničivém zemětřesení v Japonsku, kdy chtěly pod heslem "Třeste prsy, ne Zemí" vyjádřit sympatie obětem přírodní katastrofy. Mnozí Japonci to považovali za zneuctění památky svých blízkých.

Kampaň na internetu

Odvážné aktivistky se neomezují jen na protesty v ulicích. Minulý rok spustily internetovou kampaň proti prostituci nazvanou Chcete mě? Interaktivní video na webu femen.org vás zavede do temné uličky plné prostitutek. Po chvíli se objeví pasák a vyzve vás, abyste si vybrali dívku.

Následuje dráždivý striptýz, pokud ale chcete pokračovat k odvážnějším záběrům, musíte si zapnout webkameru. Pokud souhlasíte, aplikace vás vyfotí a příjemné chvilky se hned zvrtnou v noční můru. Ze stínů se opět vyloupne pasák a vaši dívku brutálně zmlátí.

Vedle jejího zbitého těla se objeví vaše fotografie a nápis: "Tisíce lidí, kteří si kupují sex, platí i za násilí. Vždy přemýšlejte o důsledcích".

zdroj: The Economist

Jednoduchost jejich myšlenky nicméně inspirovala mladé revolucionářky po celém světě. V Americe vznikly tzv. Slutwalk, čili pochody mladých Američanek, které v převlečení za prostitutky odmítají zlehčování znásilnění. A v Egyptě způsobila nevídaný poprask blogerka Alisa Elmahdíová, která se svlékla na protest proti radikálním islamistům.

Pohybují se na tenké hraně, varují feministky

Akce Femen nadchly i západní feministky, které ve svých zemích už dosáhly téměř všech svých cílů, zároveň ale trochu ztrácejí krok s dobou. "Ty dívky nejsou jen odvážné a chytré, ale také velmi kreativní," řekla časopisu Spiegel německá feministka Alice Schwarzová.

Ukrajinské dívky ale podle ní zároveň hazardují s tím, že se stanou jen objektem senzacechtivých médií. "Nedávno jsem viděla magazín Elle, ve kterém ženy z Femen pózovaly úplně svlečené. To už je chyba," varuje Schwarzová, která léta bojuje proti způsobu, kterým média zobrazují ženskou nahotu.

Rozdíl mezi západními teoretičkami feminismu a nadšenými Ukrajinkami, které za rovnost žen nastavují vlastní kůži, se projevila i při nedávném výjezdu Femen do Paříže. Pozvala je známá aktivistka Safíá Labdíová, aby jí pomohly zviditelnit protest proti burkám a utlačování žen v muslimském světě.

Ráno před akcí pod Eiffelovou věží si ženy připravovaly transparenty a Labdíová se zděšením zjistila, že Ukrajinky na jeden napsaly: Islám je náboženství sadismu. Labdíová jim to zatrhla a snažila se jim vysvětlit rozdíl mezi islámem, islamismem a fundamentalismem. Z nechápavých tváří ukrajinských aktivistek bylo jasné, že tyto pojmy jim splývají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video