Rozstřílený autobus na předměstí Doněcku (12. srpna 2014)

Rozstřílený autobus na předměstí Doněcku (12. srpna 2014) | foto: Reuters

U Doněcku jsme zajali separatistu se slovenským pasem, hlásí Ukrajinci

  • 1493
Ukrajinští vojáci při bojích u Doněcku zadrželi muže se slovenským pasem, který bojoval na straně separatistů, oznámil poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko. Podle Heraščenka je to vůbec poprvé, co Ukrajinci zajali občana z členského státu Evropské unie, bojujícího na straně separatistů.

U muže Ukrajinci našli pas na jméno Miroslav Roháč. Podle jeho dokladů se narodil v Banské Bystrici. Vojáci jej zadrželi při bojích o železniční depo ve dvacetitisícovém městě Ilovajsk, které leží asi 50 kilometrů východně od Doněcku. Podle ukrajinského velení již vládní jednotky vzbouřence vypudily z větší části města.

„Na Ukrajinu prý nepřiletěl jako žoldák, ale z přesvědčení. Jeho tvrzení vyšetřovatelé prověřují,“ řekl Heraščenko a dodal, že o Slovákově vině rozhodne soud. 

Roháč podle zabavených dokladů přiletěl 3. července na kyjevské letiště Žuljany. V oddílu proruských separatistů mu měla být svěřena obsluha minometu. Podle agentury Unian má Roháč srbské kořeny. Při výslechu údajně vypověděl, že ví o dalších Srbech, kteří přijeli podpořit východoukrajinské separatisty. 

Stanice Deutsche Welle uvedla, že na straně povstalců bojuje až 250 Srbů, z nichž si mnozí opatřili pasy ze zemí EU. Bojovníků se srbskými dokumenty je mezi nimi údajně jen pár desítek.

Místopředseda srbské vlády Rasim Ljajić v polovině srpna oznámil, že Srbsko potrestá své občany, kteří bojují v zahraničních konfliktech. Žoldákům by tak měl hrozit až pětiletý trest vězení, organizátorům dokonce až 12 let za mřížemi. Ljajić očekává, že parlament návrh projedná na podzim.

Krize na Ukrajině

Do bojů na Ukrajině se podle některých informací zapojili i Češi. V polovině června mluvil s ruskou televizí lámanou ruštinou muž, který se představil jako Ivo Stejskal z Brna s tím, že bojuje za povstaleckou Doněckou lidovou republiku (více zde).

Boj o Luhansk

Jednotky ukrajinské armády pronikly do centra Luhansku, kde se odehrávají tvrdé boje, oznámil armádní mluvčí Andrij Lysenko. „Jedna čtvrť byla osvobozena. Boje pokračují v centrální části města,“ řekl Lysenko. 

Podle informací očitých svědků se Luhansk změnil v mrtvé město, většina obyvatel přežívá v krytech a sklepeních. Podle dostupných informací z původně půlmilionového města uprchlo na 300 tisíc lidí. Do Luhansku míří tříčlenná mise Mezinárodního výboru Červeného kříže, jejímž úkolem je vyhodnotit situaci a připravit distribuci humanitární pomoci, dodal Lysenko.

Podle ukrajinské agentury Unian pokračovaly i v noci tvrdé boje na silnici spojující Luhansk s ruskou hranicí, po níž má do obleženého města dorazit humanitární pomoc. Armáda podle Lysenka dokončuje osvobozování města Jasynuvata. Těžké boje spolu obě strany svádí ve vsích Chrjaščuvate a Novosvitlivka.

Následky tvrdých bojů v ukrajinském Ilovajsku:

18. srpna 2014

Právě v této oblastí podle ukrajinských médií separatisté v pondělí zasáhli autobusy převážející ukrajinské uprchlíky, což si vyžádalo desítky obětí. Ostřelování evakuační kolony v noci na úterý potvrdilo i americké ministerstvo zahraničí, které ale nemělo žádné informace o tom, kdo palbu vedl. Vzbouřenci odpovědnost za smrt uprchlíků odmítají.

Minsk chystá summit

V Minsku se bude příští týden konat summit za účasti prezidentů Ukrajiny, Ruska, Běloruska a Kazachstánu, oznámilo běloruské ministerstvo zahraničí. Na jednání má přijet i delegace EU v čele s Catherine Ashtonovou.

Do běloruské metropole zamíří i Vladimir Putin, což vzbudilo spekulace o možném jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Kreml pouze uvedl, že Putina v Minsku čeká „řada dvoustranných setkání“.

Mluvčí protipovstalecké operace Oleksij Dmytraškovskyj agentuře AP sdělil, že se ze zničených autobusů zatím podařilo vyprostit 15 těl, deset dalších je ale stále uvězněno ve vracích. Těla jsou ohořelá k nepoznání, většinu z nich navíc exploze roztrhala. Mezi mrtvými jsou i ženy a děti.

V Doněcku dopadaly v noci dělostřelecké granáty zejména na předměstí Makijivka. Poškozeno je několik obytných domů při výpadovce na Mariupol. Podle mluvčího Lysenka se silné exploze ozývaly od města Vuhledar ležícího na jihozápad od Doněcku.

Konvoj čeká na bezpečnostní záruky

Humanitární konvoj, který Rusko vypravilo na Ukrajinu, mezitím čeká na hraničním přechodu Doněck-Izvaryne. Aby se rozjel, požaduje MVČK bezpečnostní záruky od proruských separatistů i ukrajinské armády. Ty by Červený kříž mohl získat ve středu, řekla agentuře Interfax mluvčí moskevského zastoupení MVČK Viktorija Zotikova.

„Jednání už nějakou dobu probíhá,“ uvedla Zotikova. „Spojení je ale komplikované, kontakty se navazují pomalu.“ Celní procedury by podle ukrajinských a ruských médií měly být ryze technickou záležitostí, protože na jejich provedení se už zástupci Ruska, Ukrajiny a MVČK dohodli.

Uzemí pod kontrolou proruských separatistů. (18. srpna 2014)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue