Ukrajinští poslanci se znovu porvali ve sněmovně. Ruština jako oficiální jazyk

Ukrajinští poslanci se znovu porvali ve sněmovně. Ruština jako oficiální jazyk v zemi totiž prošla prvním čtením | foto: Reuters

Ukrajinci se opět porvali kvůli ruštině. V parlamentu i na ulici

  • 36
Ukrajina se v úterý přiblížila přijetí zákona, který by ve značné části země fakticky povýšil ruštinu na úroveň druhého oficiálního jazyka. Návrh prošel v parlamentu prvním čtením, opozice ho považuje za protiukrajinský. Po hlasování se tisíce nespokojených lidí střetly s policií v centru Kyjeva.

"Počínaje dneškem vyhlašujeme časově neomezenou protestní akci. Nepřipustíme, aby návrh zákona prošel. Nepřipustíme schválení zákona o druhém státním jazyce na Ukrajině," prohlásil šéf sjednocené ukrajinské opozice Arsenij Jaceňuk. Poslanci se kvůli kontroverznímu tématu na schůzi dokonce fyzicky napadali a postrkovali.

Další stoupenci a odpůrci návrhu jazykového zákona se sešli na oddělených shromážděních před budovou parlamentu. Příznivci opozice podle serveru Vesti.ru tvrdí, že proti nim příslušníci speciální pohotovostní policie Berkut použili slzný plyn.

Nejdříve chtěli nedaleko parlamentu postavit stanové městečko, když jim to ale policie nedovolila, vtrhli na centrální Náměstí nezávislosti, kde je nachystaná fanouškovská zóna na mistrovství Evropy ve fotbale, které Ukrajina od pátku pořádá společně s Polskem. Podle agentury Reuters dupali po tabulích s logem UEFA a šplhali na konstrukci, na níž je obrovská obrazovka. Vytlačila je odtamtud policie.

Projednávaný zákon stanoví, že na území Ukrajiny je zaručeno svobodné používání regionálních jazyků, k nimž patří mimo jiné ruština, běloruština, bulharština, arménština, jidiš, polština, rumunština, slovenština nebo maďarština.

Působnost tohoto právního předpisu se vztahuje na jazyky, které jsou mateřštinou nejméně deseti procent obyvatel určitého územního celku podle údajů sčítání obyvatelstva. Rozhodnutí místních orgánů státní moci a orgánů místní samosprávy se přijímají a zveřejňují ve státním jazyce.

Cestovní pasy občanů Ukrajiny a údaje o jejich držitelích se zapisují ve státním jazyce a současně - podle výběru držitele - v jednom z jazyků regionálních nebo menšinových. Totéž se týká i dokladů o dosaženém vzdělání.

Hlavně kvůli posílení role ruštiny jde o velmi citlivé téma. Odpůrci zákona tvrdí, že používání ukrajinštiny je základem suverenity země a že v oblastech s velkým podílem ruskojazyčného obyvatelstva ukrajinština postupně vymizí a země se dostane do sféry vlivu Ruska.

Obviňují Stranu regionů prezidenta Viktora Janukovyče, že se snaží tuto právní úpravu prosadit, aby si před podzimními parlamentními volbami zajistila podporu ruskojazyčného obyvatelstva zejména na východě a jihovýchodě země.

Dokument o jazykové politice Ukrajiny bude podle jednoho z jeho autorů připraven do druhého čtení do měsíce.

Nedávno se kvůli jazykovému zákonu strhla v ukrajinském parlamentu rvačka, při níž padaly rány pěstí, a dokonce i tekla krev (na video se podívejte zde).

25. května 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video