Všem poškozeným Komerční banka peníze vrátila, takže ta je teď vedena jako jediný

Všem poškozeným Komerční banka peníze vrátila, takže ta je teď vedena jako jediný | foto: MF DNES

Ukrajinci kradli peníze z českých účtů KB

  • 37
Policie odhalila část gangu "virtuálních lupičů", který dokázal třem lidem vzít přes internet peníze z Komerční banky. Tiše u nich skončilo 1,6 milionu korun. Kradli peníze Čechům z účtu, aniž museli vkročit na naše území.

Organizátorům zločinu, pravděpodobně Ukrajincům, pomáhali tři čeští "bílí koně". "Zločinci z Ukrajiny organizovali podobné podvody i jinde na světě, třeba v Německu nebo v USA," řekl Miloslav Kocán z odboru hospodářské kriminality pražské policie.

Všechno začalo loni v srpnu, kdy pekař Robert Fonhauser z Plzeňska oznámil své bance i policii, že se mu záhadně ztratilo z účtu tři čtvrtě milionu korun.

Fonhauser svůj bankovní účet ovládal přes internet. Přihlašoval se pomocí klíče, který připomíná elektronický podpis. A právě ten hackeři z Ukrajiny přes internetovou síť pomocí počítačového viru okopírovali. Klíč mohli lupiči klidně stáhnout v okamžiku, kdy se klient připojoval do banky.

Další dva okradení byli podle policie podnikatelé z Prahy. Všem Komerční banka peníze vrátila, takže ta je teď vedena jako jediný "poškozený".

Bílí koně: O ničem jsme nevěděli
Když lupiči měli elektronický klíč k účtu, přihlásili se do systému. Převedli peníze na jiný účet a v té chvíli přišli ke slovu tři Češi najatí ke spolupráci. "Peníze vybrali a mezinárodním systémem Western Union je poslali na Ukrajinu," popisuje Kocán.

Tam je někdo vyzvedl, ovšem s falešnými nebo kradenými doklady. Sami Češi dostali jen kolem jednoho sta tisíc korun, což jsou také jediné peníze, které se bance snad vrátí, protože je bude moci po zadržených vymáhat.

Tito "bílí koně" byli ke snadnému výdělku najati přes internet a pokyny dostávali od svých zaměstnavatelů po telefonu.

Kromě falešných adres na Ukrajině má ještě policie jako stopu identifikační adresy počítačů v západní Evropě. Policie proto požádala o právní pomoc v zahraničí a nyní čeká na výsledky.

Zároveň se rozhoduje, jak dál naloží se třemi odhalenými českými komplici. Ti trvají na své nevině. Nevěděli, že byli najati na podvod.

Podle toho, jak celá peněžní operace proběhla, však museli podle vyšetřovatelů minimálně tušit, že se podílejí na něčem nezákonném, když si vydělali peníze prakticky bez práce.

Jestli je policie obviní, zatím odmítají kriminalisté sdělit. Pokud ano, mohli by být stíháni za podílnictví na podvodu.

Po srpnu se banky poučily
Po podvodu Komerční banka zdokonalila bezpečnostní systém, a kdyby chtěli lupiči podobnou akci zopakovat, museli už by klientovi kromě klíče k elektronickému bankovnictví ukrást i mobil. A museli by stihnout celou operaci dříve, než by poškozený své číslo zablokoval.

"Zavedli jsme totiž službu, kdy klient musí elektronickou transakci potvrdit ještě prostřednictvím esemesky," říká mluvčí Komerční banky Marie Petrovová.

Od srpna se podle Petrovové už žádný útok hackerů na účty nepodařil. Potvrzování přes mobil zavedla po Komerční bance v reakci na kauzu v říjnu i Česká spořitelna a pak další peněžní ústavy.


Video