Ukrajina, parlamentní volby 2002

Ukrajina, parlamentní volby 2002 - Ukrajinská stařenka odevzdala 31. března svůj hlas v parlamentních volbách ve svém domě v Kyjevě. Brambory uchovává na podlaze prý proto, aby vyschly. | foto: ČTK

Ukrajina: triumf opozice nepřišel

  • 1
Nedělní parlamentní volby na Ukrajině podle posledních neúplných výsledků přinesly vítězství opoziční straně Naše Ukrajina, ta se však nijak neraduje. Těsné vítězství jí totiž k převzetí vlády nestačí. Z dosud sečtených 70 procent hlasů získala nejvíc - 22,45 procenta strana reformního bývalého premiéra Viktora Juščenka Naše Ukrajina. Na druhém místě jsou s 20,2 procenta komunisté a na třetím s 13,06 procenta blok Pro sjednocenou Ukrajinu, který sdružuje Kučmovy stoupence.

Tato čísla se týkají poměrného zastoupení, na jehož základě bude obsazena polovina ze 450 poslaneckých křesel. Kučmovi přívrženci však věří, že celkově vyhrají díky výsledkům v jednomandátových obvodech, v nichž se volí většinovým systémem a z nichž bude obsazena druhá polovina parlamentu. Dosud známé výsledky z těchto obvodů dávaly bloku Pro jednocenou Ukrajinu 70 křesel, zatímco Naší Ukrajině jen 40.

Ukrajinský prezident Leonid Kučma včera vyslovil spokojenost s průběhem nedělních parlamentních voleb, podle něj demokratickým, v nichž patrně jeho stoupenci směřují k vítězství.

Opoziční strany však mluví o podvodu, zatímco pozorovatelé OBSE a Rady Evropy mluví o "pokroku" v oblasti demokracie, ale i o nutnosti "další snahy" o její posílení. Vůdce kučmovského bloku Volodymyr Lytvyn už označil výsledky za své velké vítězství.

Juščenko naopak řekl, že úřady výsledky zfalšovaly a že se obrátí na soud. Pozorovatelé jeho strany prý také během hlasování napočítali 10 000 případů porušení zákona. "Demokracie prohrála," prohlásil.

Rovněž vůdce komunistů Petro Symonenko hovořil o podvodu. "Žádné volby v posledních deseti letech nebyly tak špinavé jako tyto. Moc se pokoušejí získat zločinci," řekl.

Oficiální průběžné výsledky voleb se lišily od výsledků průzkumů při odchodu z volebních místností, jak je prováděly Všeukrajinský veřejný monitorovací výbor a nadace International Renaissance Foundation multimilionáře George Sorose.

Podle nich získal blok Naše Ukrajina 25 procent hlasů, komunisté 20,5 procenta a Kučmův blok 10,6 procenta hlasů. Na složení příštího parlamentu závisí i budoucnost prezidenta Kučmy.

Ke změně ústavy, která by mu umožnila v roce 2002 kandidovat na třetí funkční období, totiž potřebuje v parlamentu dvoutřetinovou většinu. Západ doufal, že Kučmovu konzervativní vládu porazí reformátoři vedení Juščenkem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video