Mohammad Chatámí a Leonid Kučma

Mohammad Chatámí a Leonid Kučma - Ukrajinský prezident Leonid Kučma (vpravo) naslouchá společně s íránským protějškem Mohammadem Chatámím hymnu během slavnostního uvítacího ceremoniálu v prezidentském paláci v Kyjevě. (15. října 2002) | foto: Gleb Garanich, Reuters

Ukrajina stíhá za radar prezidenta

  • 4
Problémový prodej radaru do Iráku se může stát osudným ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi. Jeho trestní stíhání zahájil apelační soud den poté, co se v Kyjevě objevili američtí a britští experti. Skupina prošetřuje obvinění USA, že Kučma schválil prodej moderního radarového systému Kolčuga do Bagdádu a porušil tak embargo OSN.

Prezidenta obvinili také opoziční poslanci. Kučma podle nich porušil 11 článků trestního zákoníku, když se podílel na údajném prodeji vojenské technologie Iráku a na vraždě investigativního žurnalisty Heorhije Gongadzeho.

Jurij Vasylenko z apelačního soudu v Kyjevě proto dal pokyn generální prokuratuře, aby obvinění začala vyšetřovat. "Neměl jsem žádný důvod nezahájit trestní stíhání prezidenta," prohlásil Vasylenko před tiskovou konferencí opozičních vůdců.

Opozice vznesla obvinění před třemi dny na shromáždění 20 tisíc lidí protestujících proti Kučmovi. Jeho vládu viní z rozsáhlé korupce, chronického zneužívání moci a ze zmanipulování voleb.

Prezident se během demonstrace v centru Kyjeva dokonce ocitl na "lavici obžalovaných" v parodii procesu, v němž byl "souzen" kvůli korupci a nezákonnému prodeji zbraní a posléze "odsouzen" na doživotí.

Americké ministerstvo zahraničí navíc v září oznámilo, že ověřilo autentičnost záznamu, podle kterého Kučma v červenci 2000 v rozhovoru s tehdejším ukrajinským šéfem instituce pro vývoz zbraní schválil prodej moderního detekčního systému Kolčuga do Iráku.

Hlasový záznam údajně pořídil bývalý člen Kučmovy ochranky Mykola Melničenko, na základě jehož audionahrávek opozice viní Kučmu z účasti na vraždě Gongadzeho, významného opozičního novináře a kritika údajné korupce v nejvyšších mocenských kruzích.

Ukrajinský prezident se minulý týden zaručil "čestným slovem", že radarový systém za 100 milionů dolarů neprodal. I přesto na Ukrajinu přicestoval tým třinácti amerických a britských zbrojních expertů, který opodstatněnost obvinění  prošetřuje.

Pokud by Irák měl systém Kolčuga k dispozici, znamenalo by to zvýšené riziko pro americké a britské piloty hlídkující v bezletových zónách, které zřídili spojenci po válce v Perském zálivu na ochranu jejich obyvatel před iráckým vojskem. Radar by také zkomplikoval případnou Američany vedenou operaci s cílem svrhnout Saddáma Husajna.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video