Ukrajinská armáda se stahuje z frontové linie v Luhanské oblasti. (5. října...

Ukrajinská armáda se stahuje z frontové linie v Luhanské oblasti. (5. října 2015) | foto: Reuters

Donbas prožil týden bez jediného výstřelu. Ale mír to není, zní z Kyjeva

  • 51
Ve východoukrajinském Donbasu panuje už týden klid zbraní. Vojáci začali z fronty stahovat tanky a dělostřelecké zbraně. Ukrajinský prezident Petro Porošenko však varoval před přílišným optimismem. Současné příměří nemusí nutně znamenat konec války.

„Dnes končí první říjnový týden a první týden, kdy na frontě nakonec úplně utichly zbraně. Bez jediného výstřelu,“ prohlásil Prošenko během návštěvy vojenského ústavu kyjevské univerzity.

Podle něj nejde jen o klid zbraní, ale první opravdové příměří. I přesto však odrazoval od přílišného optimismu. „Není to ještě mír, není to konec války, protože válka skončí tehdy, až bude osvobozen poslední kousek ukrajinské země od nepřítele, okupanta,“ zdůraznil.

Ukrajinská armáda v úterý oznámila, že vojáci stahují z úseku fronty v Luhanské oblasti tanky a dělostřelecké zbraně ráže menší než 100 milimetrů. Podle agentury Interfax-Ukrajina začalo stahování po jednání Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny z minulého týdne. Frontu by měli vojáci kompletně opustit do 41 dnů.

Separatisté odložili volby na příští rok

Separatisté v úterý oznámili, že odložili volby ve svých „lidových republikách“, které chtěli uspořádat 18. října a 1. listopadu. Kyjev proti těmto dvěma termínům ostře protestoval a označoval je za porušení mírových dohod, podle kterých se volby mají konat na základě ukrajinských zákonů a mezinárodních norem.

Podle prohlášení, ze kterého citovala ukrajinská agentura Unian, by se volby v Donbasu měly uspořádat 21. února 2016, pokud Kyjev splní všechny podmínky mírových dohod, tedy poskytne povstalcům autonomii a amnestii.

Francouzský prezident François Hollande po páteční schůzce v Paříži s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Porošenkem uvedl, že volby v Donbasu se „mají konat podle ukrajinských zákonů a tak, aby výsledky byly nezpochybnitelné“. Putin podle svého mluvčího Dmitrije Peskova „slíbil, že doslova během několika dnů dá pokyn projednat tyto otázky“ s vůdci separatistů.

Hollande současně vyzval ukrajinskou stranu k vyhlášení amnestie, aby se z ní mohli těšit kandidáti u voleb, a k poskytnutí zvláštního postavení povstaleckým územím na východě země.

Samotné představy o průběhu voleb se u obou stran značně liší. Donbaští povstalci trvají na novém projednání ústavních změn týkajících se decentralizace státní správy a požadují amnestii pro účastníky donbaské války. Ukrajinské vedení zase předpokládá, že volby bude regulovat zvláštní zákon, který ovšem ještě parlament neprojednal. Žádá také, aby před donbaskými volbami opustili ukrajinské území ruští vojáci i s výzbrojí.

Konflikt na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a silami prozápadní vlády v Kyjevě si od loňského dubna vyžádala přes 8000 životů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video