Rinat Achmetov.

Rinat Achmetov. | foto: Profimedia.cz

Ukrajinského oligarchu vyšetřuje kontrarozvědka kvůli protestům v Kyjevě

  • 27
Ukrajinská kontrarozvědka SBU si předvolala k výslechu vedoucí představitele firem nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova kvůli podezření z financování nedávných protestů horníků v Kyjevě. Oznámil to náčelník SBU Valentyn Nalyvajčenko.

Podle Nalyvajčenka má SBU podezření, že protesty byly financovány z ciziny. „Zatkli jsme kurýry, kteří převáželi peníze z Moskvy z úřadu bývalého ukrajinského premiéra Mykoly Azarova a zatkli jsme také jejich komplice, kteří protesty v Kyjevě organizovali. SBU si v téže věci předvolala také nejvyšší manažery Achmetovových společností,“ řekl Nalyvajčenko.

Hornické protesty se konaly v březnu a dubnu a podle SBU byli zřejmě horníci využiti k vyvolání tlaku na vládu s cílem destabilizovat ji. Existují prý důkazy, že za protesty byli lidé, kteří za účast horníkům a provokatérům platili.

Oligarcha s vlastní armádou už není gubernátorem

Ministr vnitra Arsen Avakov už v dubnu tvrdil, že jenom polovina účastníků protestů byli opravdu horníci. Ostatní prý organizátoři najali. Novináři, kteří s některými demonstranty hovořili, prý narazili na lidi, kteří zaplaceno dostali, a na další, kteří nevěděli přesně, zač se demonstruje.

Mnoho ukrajinských dolů se nachází ve válkou zničeném Donbasu. Podfinancované odvětví se potýká s nezájmem investorů, doly platí za nejnebezpečnější v Evropě a nemálo z nich bylo kvůli bojům mezi armádou a proruskými povstalci poškozeno nebo zatopeno. Tisíce lidí přišly o práci, mnoho horníků přežívá bez nevyplacených mezd.

Rinat Achmetov je nejbohatším mužem Ukrajiny, jeho jmění experti odhadují na 10 miliard dolarů. Válka na Ukrajině ovšem jeho energetickému, uhelnému a ocelářskému impériu nikterak neprospěla. Většinu svých podniků totiž vlastní v neklidné oblasti Donbasu, kde byla v důsledku bojů zničena síť dálkového elektrického vedení a destrukci neunikly ani Achmetovovy hutě Azovstal a MMK. Achmetovovi patří energetický holding DTEK, pod nějž spadají také doly.

Loni se pokusil o převzetí moci v Doněcku, když vyzval své zaměstnance ke stávce, čímž se pokusil jasně ukázat svou moc separatistům ze samozvané Doněcké lidové republiky, kteří v odvetě ohlásili „znárodnění“ všech podniků Donbasu. Achmetov se zapojil i do bojů o Mariupol, když své dělníky poslal rozebrat barikády povstalců.

Osmačtyřicetiletý uhlobaron a majitel fotbalového klubu Šachtar Doněck byl významným spojencem bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video