Rusko je pro maé Ukrajince neatraktivní zemí

Rusko je pro maé Ukrajince neatraktivní zemí | foto: Reuters

Ukrajinští školáci se raději než rusky učí německy. Nechtějí k Rusku

  • 46
Rusové říkají Ukrajině "Malorusko" a velká část z nich ji odmítá respektovat jako samostatný stát, stejně tak ukrajinštinu jako samostatný jazyk. Malí Ukrajinci a jejich rodiče však už výběrem jazyků, které se učí ve škole, dávají najevo, kde vidí svoji budoucnost. Místo Ruska v Evropě.

Většina ukrajinských školáků si v novém školním roce vybralo po angličtině jako druhý cizí jazyk němčinu. Jazyk největší evropské země si vybralo 52 procent ukrajinských školáků, zatímco ruštinu jen 23 procent.

"Proběhl výběr druhého cizího jazyka. V tuto chvíli máme už statistiky. Většiny ukrajinských páťáků si jako druhý cizí jazyk vybralo němčinu," uvedl podle serveru Osvita.ua ministr školství Dmitrij Tabačnik. "Ruštinu si vybralo o něco více než 23 %, francouzštinu 14 procent, polštinu 1,6 procenta a španělštinu 1,2 procenta," uvedl. Podle Tabačnika mají ukrajinské školy dostatek učitelů, což je v případě němčiny poměrně překvapivé. Na druhou stranu Německo v posledních letech investuje velké prostředky do podpory výuky němčiny v zahraničí.

Na téma, že němčina přeskočila ruštinu, se na ukrajinském internetu rozpoutala bouřlivá diskuse. "Ukrajinští školáci dávají najevo, že nepočítají s Ruskem a ruštinou pro svůj budoucí život," napsal jeden z přispěvatelů. Znějí však i jiné názory. "Ruštinu prostě nepokládají ukrajinští školáci za cizí jazyk," uvedl jeden z oponentů.

Ukrajina posiluje výuku jazyků

Ukrajinské školství se rozhodlo výrazně posílit jazykovou gramotnost ukrajinských školáků. Na výuku cizích jazyků má být od příštího roku vyčleněno 38 vyučovacích hodin měsíčně, o třináct hodin více než dosud.

Povinný druhý jazyk, novinka tohoto školního roku, se týká žáků 5 - 11. třídy povinné školní docházky. Angličtina se má učit už od 1. třídy s tím, že na druhém stupni by měly být některé předměty učeny přímo v angličtině.

Podobně silné postavení jako na Ukrajině má němčina i v jiných postsovětských zemích. Například v Gruzii byla před několika lety dokonce oblíbenější než angličtina a i v současnosti si drží postavení druhého nejoblíbenějšího cizího jazyka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Malorusko

Video