Ukrajinská a ruská vlajka vlají u sochy Vladimira Iljiče Lenina v Doněcku....

Ukrajinská a ruská vlajka vlají u sochy Vladimira Iljiče Lenina v Doněcku. Podobný památník stojí také v Charkově. | foto: Reuters

Východ Ukrajiny se do náruče Ruska nehrne, oligarchové podporují Kyjev

  • 1173
Na východní Ukrajině chtěl Kreml uskutečnit krymský scénář, proruským silám se však zatím převzít moc nepovedlo. I proto, že velká část tamního obyvatelstva s připojením k Rusku nesouhlasí. Kyjevské vládě se nad děním na východě a jihu země daří udržovat alespoň částečnou kontrolu.

Ve východoukrajinském Doněcku se v noci na čtvrtek policii podařilo vytlačit proruské demonstranty z tamních úřadů. Tamního samozvaného "lidového gubernátora" Pavla Gubareva včera zatkla ukrajinská tajná služba.

Krize na Ukrajině

V jihoukrajinské Oděse se konají mnohem větší proukrajinské, než proruské demonstrace. A v Charkově se proruských demonstrací účastní hlavně staří lidé, nostalgicky vzpomínající na Sovětský svaz. Mládež zůstává neutrální, nebo dokonce otevřeně podporuje prozápadní kyjevskou vládu.

Obsazení a připojení Krymu k Rusku je podle většiny odborníků jen minimalistický plán Vladimira Putina. Ve hře je buď změna porevolučního režimu v Kyjevě, nebo odtržení celé východní a jižní Ukrajiny, tedy oblastí s vysokým procentem ruskojazyčné populace.

Východ je jiný než Krym

Jenže "krymský scénář" se na východě i jihu Ukrajiny zatím Kremlu hroutí. Rusko tam nemůže nasadit své ozbrojené síly jako na Krymu, protože nemá na východě a jihu Ukrajiny vojenské základy. Nemá tam tudíž k dispozici desítky tisíc vojáků a volné pole pro přísun dalších posil a speciálních jednotek, jež se na Krymu vydávají za tamní ruskou "domobranu".

Krymský parlament se chce připojit k Rusku:

"Celkově kontrolujeme východní část země a to přesto, že jsou tam stovky provokatérů ze zahraničí (tedy Ruska, pozn. red). Povolali jsme nové správce oblastí, kteří se pokouší stabilizovat tamní situaci. Ta je lepší, než před několika dny," uvedl před odletem na summit s EU v Bruselu ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Oligarchové stabilizují východ. Za vlastní

Východ Ukrajiny choval v minulosti značné sympatie k Rusku a mnoho zdejších ukrajinských Rusů jezdí za prací a lepšími mzdami do Moskvy. Ruská okupace Krymu však nepůsobí na většinu zdejšího obyvatelstva a státní struktury rozkladně, ale spíše naopak. 

"Revoluční vládě" v Kyjevu se navíc den po dni (také díky poměrně masivní západní finanční pomoci) daří dávat do pohybu fungování policie, pohraniční stráže, či armády. To dále omezuje manévrovací prostor Kremlu a jejích agentů vyslaných na východ Ukrajiny.

O jejich přítomnosti ale nikdo nepochybuje. Například v Doněcku ruský prapor na budovu tamní oblastní administrativy nevyvěsil místní Rus, ale mladík, který přijel přímo z Ruské federace.

Jaceňuk chytře navázal spolupráci s východoukrajinskými oligarchy, kteří představují na Ukrajině mocnou sílu. Dva z nich se stali gubernátory - Ihor Kolomyjskyj v dněpropetrovské oblasti a Serhyj Taruta v Doněcku. Také nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov vyslovil jednoznačnou podporu nové vládě a vyslovil se pro zachování celistvosti země.

Ruské propagandistické kanály už několik dní vedou proti oligarchům tvrdou pomlouvačnou kampaň. Ale ta zatím nic nemění na tom, že se i za pomoci nejbohatších Ukrajinců daří situaci na východě pozvolna stabilizovat. 

Oligarchové investují do zlepšení bezpečnostní situace zřejmě i vlastní peníze. "Putin si neuvědomil pár věcí. Předně Ukrajinci už zdaleka nejsou tak proruští, dokonce ani ty na jihovýchodě," napsal ve svém komentáři deník Ukrajinská pravda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video