Protivládní demonstrant v Kyjevě (31. ledna 2014)

Protivládní demonstrant v Kyjevě (31. ledna 2014) | foto: AP

Krym se chce připojit k Rusku a žádá Putina o ochranu, varuje Kyjev

  • 56
Na jihu Ukrajiny podle kyjevského tisku sílí výzvy k připojení Krymu k Ruské federaci. Tamní poslanci chtějí požádat Vladimira Putina, aby se stal garantem krymské autonomie. Kyjev zároveň kritizuje rumunská média za výzvy k anexi Jižní Besarábie a Severní Bukoviny.

Na Krymu se k ruské národnosti hlásí bezmála dvě třetiny obyvatel a polostrov na jihu Ukrajiny se uprostřed revoluce proti prezidentu Viktoru Janukovyčovi stal centrem proruských nálad.

Pokus o státní převrat?

Opozičnímu lídrovi Lucenkovi hrozí až 15 let

Místní autonomní parlament podle kyjevského tisku připravuje výzvu ruskému prezidentovi, kterou lze považovat za první krok k odtržení.  Poslanci chtějí požádat ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se stal garantem krymské autonomie a národních zájmů tamních obyvatel. Mají rovněž v úmyslu uspořádat referendum o politickém statusu poloostrova. O obou návrzích chtějí poslanci hlasovat do konce února.

Krym patřil Rusku od konce 18. století až do roku 1954, kdy ho tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov věnoval Ukrajině. Krymští poslanci od prosince naléhavě žádají ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby v zemi vyhlásil výjimečný stav a opoziční protesty potlačil silou. Protože hlava státu jejich výzvy ignoruje, rozhodli se prý zastupitelé vzít osud do vlastních rukou.

Ukrajina s regiony Jižní Besarábie, Severní Bukovina a Krym

Ruský list Nězavisimaja gazeta napsal, že kyjevská vláda, přestože krymské snahy veřejně nekomentuje, sleduje vývoj na jihu země s rostoucí nervozitou. "Krymská karta" podle listu může pomoci Putinovi k dalšímu tlaku na Janukovyče ve prospěch silového řešení opozičních protestů.

Ruce pryč od Besarábie a Bukoviny

Kyjev s obavami sleduje i dění na jihozápadě země. Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek kritizovalo rumunská média za údajné výzvy k anexi západoukrajinských regionů. Na jakékoli cizí územní nároky bude Kyjev podle ministra Leonida Kožary tvrdě reagovat.

Rumunská média podle Kožary využívají vnitropolitické nestability Ukrajiny a vybízejí k odtržení Severní Bukoviny a Jižní Besarábie a k jejich anexi. Obě historická území jsou dnes rozdělena mezi Moldavsko a Ukrajinu, mezi světovými válkami ale patřila Rumunsku.

Rumunský list Adevarul nedávno napsal, že nelze vyloučit rozpad Ukrajiny na proevropský západ a proruský východ. "Je Rumunsko připraveno zasáhnout ve prospěch Rumunů na Severní Bukovině a v Jižní Besarábii?" ptal se rumunský list. Podle dostupných statistik na obou těchto územích žije zhruba desetiprocentní rumunská menšina.

Podle Kožary o dělení Ukrajiny neoficiálně hovoří i politici "některých sousedních států". Na jakékoli pokusy zpochybňovat ukrajinskou územní celistvost bude podle ministra Kyjev "tvrdě reagovat".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video