Expremiérka Julija Tymošenková a tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv během nejvážnější plynové krize v roce 2009

Expremiérka Julija Tymošenková a tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv během nejvážnější plynové krize v roce 2009 | foto: Reuters

Rusko chce po Ukrajině 133 miliard za plyn, který Kyjev neodebral

  • 7
Podobně jako již několik let v tomto období propuká další spor Moskvy a Kyjeva o dodávky plynu. Tentokrát však chce Gazprom zaplatit za plyn, který Ukrajina podobně jako jiné země kvůli hospodářské krizi neodebrala.

Rusko požaduje po Ukrajině sedm miliard dolarů (zhruba 133 miliard Kč) za plyn, který Kyjev loni neodebral, ačkoli se jej zavázal koupit. Agentuře Reuters to řekly zdroje z ukrajinského energetického sektoru. Informaci podle agentury UNIAN potvrdila rovněž mluvčí ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz.

"Takováto faktura existuje," řekla mluvčí. Naftogaz se ale podle ní domnívá, že všechny finanční závazky vůči ruskému plynárenskému gigantu Gazprom za loňský rok již splnil. "Zaplatili jsme včas za veškeré dodávky plynu od Gazpromu," prohlásila mluvčí.

Trest za pokus o nezávislost na Rusku?

Podle jednoho zdroje z ukrajinského energetického sektoru postup Moskvy pravděpodobně souvisí s dohodou o těžbě plynu z břidlic, kterou Ukrajina tento týden podepsala s firmou Royal Dutch Shell. Dohoda je prvním krokem ke snížení závislosti Ukrajiny na dovozu plynu z Ruska.

Střety mezi Kyjevem a Moskvou způsobily Evropě vážné narušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu v letech 2006 a 2009. Členské země EU Bulharsko a Slovensko kvůli tomu zůstaly v době hluboké krize na počátku roku 2009 bez plynu.

Rusko a Ukrajina se stále přou kvůli podmínkám dodávek ruského plynu z roku 2009. Dohodu dojednala bývalá premiérka Julija Tymošenková a nyní si kvůli ní odpykává trest ve vězení. Ukrajina podle desetileté dohody z roku 2009 v současné době platí zhruba 430 dolarů (zhruba 8200 Kč) za 1000 metrů krychlových ruského plynu. Je to daleko více, než kolik platí za plyn západoevropští odběratelé.

Do sporu ohledně plateb za neodebrané dodávky plynu se ruský Gazprom dostal také s českým dovozcem plynu RWE Transgas. Gazprom požadoval peníze za nevyčerpaný minimální odběr plynu v letech 2008 až 2011. Arbitrážní soud ve Vídni se v říjnu přiklonil na stranu RWE, Gazprom se však proti rozhodnutí odvolal.

Gazprom je hlavním dodavatelem plynu pro řadu zemí ve střední a východní Evropě včetně České republiky, Polska a Maďarska. Firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video