Sergej Olejnik z Doněcku, jehož dům zasáhl dělostřelecký granát (5. srpna 2014)

Sergej Olejnik z Doněcku, jehož dům zasáhl dělostřelecký granát (5. srpna 2014) | foto: AP

Máme nezvratné důkazy, že Kyjev použil fosforové bomby, tvrdí Rusové

  • 1984
Rusko tvrdí, že má nezvratné důkazy o použití fosforových bomb při útocích ukrajinské armády proti civilnímu obyvatelstvu. Ukrajinská armáda postupuje k centru Doněcku a NATO varuje, že na hranicích země se opět kupí ruská vojska. Podle Varšavy stoupá hrozba přímé ruské intervence na Ukrajině.

„Hlavní správa vyšetřování získala při prověřování bojových prostředků použitých v Doněcké a Luhanské oblasti nezvratné důkazy o tom, že ukrajinská armáda použila proti civilnímu obyvatelstvu zakázané zbraně,“ řekl agentuře ITAR-TASS mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin.

Podle soudní chemické expertízy byly v půdních vzorcích získaných v obci Semenivka a ve městě Slavjansk v Doněcké oblasti zjištěny stopy zplodin hoření zápalné směsi, která slouží jako náplň min a leteckých pum. „Jde fakticky o smrtonosnější variantu nábojů, které se dříve plnily bílým fosforem,“ uvedl mluvčí.

Krize na Ukrajině

Lidé zasažení touto směsí jsou podle Markina vystaveny psychickému šoku, nevýslovnému utrpení a mučivé smrti. Použití této zbraně zakazuje řada mezinárodní smluv včetně Ženevské konvence o ochraně civilního obyvatelstva v době války z roku 1949, uvedl mluvčí.

Ruští vyšetřovatelé prý nyní zjišťují konkrétní odpovědnost ukrajinských vojenských velitelů. Podle norem ruského práva i mezinárodních právních norem prý budou pohnáni k odpovědnosti.

Rusko obvinilo Kyjev z používání fosforových bomb nejednou, o „nezvratných důkazech“ ale Moskva hovoří poprvé. Ukrajinská armáda obvinění důrazně odmítá jako nesmyslná a vymyšlená. Z nasazení zakázaných zbraní Rusko v roce 2008 vinilo i gruzínskou armádu během válečného konfliktu s ruskými jednotkami v Jižní Osetii.

AP: Ukrajinci jsou pět kilometrů od centra Doněcku

Ukrajinští vojáci mezitím zesilují tlak na obležený Doněck a operují už ve vzdálenosti pěti kilometrů od městského centra. Oznámil to z místa bojů zpravodaj agentury AP. V noci se ve městě ozývaly dělostřelecké výbuchy, město údajně raketami ostřelovalo ukrajinské letectvo.

Granáty a miny v Doněcku podle AP stále častěji zasahují obytné čtvrti. Armádní velení ostřelování obytných čtvrtí odmítá a tvrdí, že útoky jsou dílem povstalců.

V Horlivce, klíčovém železničním uzlu severovýchodně od Doněcka, podle zprávy místní radnice v posledních dnech při ostřelování zahynulo 33 civilistů a dalších 129 bylo zraněno.

NATO: Rusové mají u hranic 20 000 mužů

Severoatlantická aliance oznámila, že ruská armáda na ukrajinské hranici soustředila jednotky o síle 20 000 mužů a hrozí nebezpečí, že je vyšle na Ukrajinu pod záminkou humanitární nebo mírové mise.

"Nehodláme hádat, co má Rusko v úmyslu," řekla novinářům alianční mluvčí Oana Lungescuová. "Vidíme ale, co Rusko skutečně dělá, a to nás velmi znepokojuje. Podle dřívějších informací NATO, zveřejněných v červenci, udržovala ruská armáda v pohraničních oblastech kolem 10 000 až 12 000 mužů. Ukrajinské údaje hovořily až o čtyřnásobku.

"Posilování ruské armády situaci vyostřuje a podkopává snahy o nalezení diplomatické cesty k řešení krize. Situace je nebezpečná," varovala mluvčí NATO. V prohlášení dodala, že Moskva může ukrajinský konflikt "využít jako záminku k zahájení humanitární nebo mírové mise" a vpádu vojsk na ukrajinský Donbas.

Na možné ruské plány ve Varšavě upozornil i polský premiér Donald Tusk. "Máme důvod mít podezření - a informace získané v posledních hodinách to potvrzují - že riziko přímé intervence (ruské armády na Ukrajinu) je nyní rozhodně vyšší, než tomu bylo před několika dny," prohlásil předseda polské vlády.

Jeho slova podpořil i ministr Radoslaw Sikorski, podle něhož Rusko může v nejbližší době vtrhnout na Ukrajinu pod záminkou vyslání takzvaných mírových sil. "Rusko posiluje svou bojeschopnost na hranici s Ukrajinou, má tam už přes deset praporů a značné množství bojové techniky. Takové věci se dělají buď s cílem politického nátlaku, nebo v přípravě na intervenci," řekl polský ministr.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středu navštívil výcvikový tábor ruské armády v Povolží, kde prochází výcvikem speciální útvar určený pro nasazení v mírových misích. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Šojgu ve vojenské posádce Posjolok Roščinskij v Samarské oblasti provedl inspekci druhé gardové armády, jejíž součástí je motostřelecká brigáda ruských "mírotvorců".  Přijel právě v době, kdy podle ruské agentury brigáda procvičovala "různé varianty mírové operace".

Situace na východě Ukrajiny na mapě zveřejněné ukrajinskou armádou (6. srpna 2014)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video