Protivládní demonstrant v centru Kyjeva (1. února 2014)

Protivládní demonstrant v centru Kyjeva (1. února 2014) | foto: Reuters

Janukovyč nechce na Majdanu použít sílu, tvrdí ukrajinský poslanec

  • 26
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nechce použít sílu proti protestujícím a je ochoten souhlasit i s předčasnými volbami, pokud se nenajde pokojné řešení krize. Aspoň podle poslance Jurije Myrošnyčenka. Parlament v Kyjevě dnes hlasuje o návratu k ústavě z doby "oranžové" revoluce.

"Máme veškeré možnosti vyklidit správní objekty a dokonce i vyklidit Majdan silou... To ale nikdy neudělám, protože i to jsou naši občané," citoval Myrošnyčenko údajná slova prezidenta.

Krize na Ukrajině

Kyjevský Majdan je už přes dva měsíce dějištěm protivládních protestů proti Janukovyčkovu režimu. Prezident loni v listopadu odstoupil od záměru podepsat s Evropskou unií asociační dohodu a místo toho přistoupil k utužení vztahů s Ruskem. Demonstranti se na náměstí v centru ukrajinské metropole utábořili. Někteří protestující obsadili také veřejné budovy v Kyjevě a dalších městech.

Myrošnyčenko připustil, že uvnitř Strany regionů se nedávno hovořilo o možnosti vyhlásit výjimečný stav, jenž by mimo jiné umožnil použití armády proti nepokojům. "Žádný výjimečný stav nebude," ujistil poslanec.

"Prezident řekl, že pokud teď politici nebudou schopni dospět k dohodě, ke společným rozhodnutím a jejich uskutečnění, pak jsou jediným demokratickým řešením situace předčasné volby," řekl Myrošnyčenko, podle něhož Janukovyč výslovně hovořil jak o volbách parlamentních, tak o prezidentských.

V řádném termínu by se prezidentské volby na Ukrajině uskutečnily v příštím roce a parlamentní až v roce 2017. Janukovyč v pondělí po návratu z nemocenské dovolené kritizoval rostoucí radikalismus v řadách protivládních demonstrantů.

Opozice prosazuje "oranžovou" ústavu

V Kyjevě ráno začalo zasedání parlamentu, na němž chtějí opoziční poslanci prosadit návrat k ústavnímu pořádku z dob "oranžové revoluce" před deseti lety. Reforma základního zákona země by fakticky omezila pravomoci prezidenta a odpovědnost za složení vlády by přenesla na parlament.

Poslanci opozičního bloku tvrdí, že pro prosazení ústavní reformy získali už potřebnou většinu 226 ze 450 hlasů. Poslanci vládní Strany regionů takový postup odmítají a diskusi o novém znění ústavy chtějí svěřit komisi expertů. Někteří doporučují referendum.

Vůdci opozice a vládní poslanci se před schůzí nedokázali shodnout ani na programu jednání. Šéf parlamentu proto dopolední schůzi přerušil do doby, než bude o programu jasno. Poslanci by se měli znovu sejít odpoledne či ve středu.

Situace v parlamentu je nepřehledná, protože vyjednavači vládního i opozičního tábora podle ukrajinských komentátorů horečně verbují přeběhlíky. Strana regionů měla dosud v jednokomorové sněmovně poměrně pohodlnou většinu, mimo jiné i díky podpoře komunistů a nezařazených poslanců. Objevují se ale zprávy, že zhruba 50 jejích poslanců by v klíčových hlasováních mohlo přejít na stranu opozice.

Rusko: Na Majdanu zní protiruská hesla

Janukovyč by se v průběhu úterý měl setkat s opozičními předáky. V úterý večer dorazí do Kyjeva šéfka unijní diplomacie Catherina Ashtonová. List Ukrajinska pravda napsal, že Ashtonová přiveze nabídku finanční pomoci výměnou za politické ústupky režimu. Západní finanční pomoc se bude sotva rovnat nabídce Moskvy, která Janukovyčově vládě v listopadu slíbila 15 miliard dolarů (přes 300 miliard korun) a třetinovou slevu na zemní plyn.

Ruské ministerstvo zahraničí znovu vyzvalo západní státy, aby zastavily vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny. Podle ministerského zmocněnce pro lidská práva Konstantina Dolgova jsou nynější události v Kyjevě pokusem prosadit diktaturu menšiny.

Dolgov prohlásil, že Rusko chce "právně postihnout" údajné protiruské a antisemitské výroky šéfa ukrajinské nacionalistické strany Svoboda Oleha Ťahnyboka. "Na Majdanu zní antisemitská, protiruská hesla, která podněcují lidi k protiprávním akcím. Kde jsou kritická hodnocení evropských politiků a ochránců lidských práv?" zeptal se Dolgov.

Podívejte se, jak žijí demonstranti na Majdanu:

30. ledna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video