Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč | foto: AP

Ukrajina po volbách: ruská mše, ruská přehlídka a politika v ruštině

  • 46
Od inaugurace proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče uběhl jediný den a Moskva už v zemi vystrkuje růžky. Při slibu hlavy státu se za Ukrajinu modlil moskevský patriarcha, šéf Kremlu Dmitrij Medveděv sám rozhodl o ruské přehlídce v Sevastopolu a zanedlouho by se Rusky mohla bavit i vláda.

V nedávném rozhovoru pro televizní stanici CNN se ze sebe nový ukrajinský prezident snažil sejmout nálepku ruského sluhy, kterou ho častují komentátoři. "Nejsem pěšákem Moskvy," prohlásil v rozhovoru.

Kvality nezaujatého státníka se pokusil prokázat i tím, že na svou první zahraniční cestu vyrazí v pondělí do Bruselu a za kliku od Kremlu vezme až v pátek. Neutralitou byl prodchnut i jeho inaugurační projev. (více o inauguraci si přečtěte zde)

Prezident si přál moskevského patriarchu

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč s moskevským patriarchou Pod prozápadní slupkou ale může být všechno jinak. Krev mnohých Ukrajinců zpěnil už fakt, že se těsně před přísahou za Ukrajinu a jejího nového prezidenta modlil patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill.

Jeho mše prý byla Janukovyčovým osobním přáním a agentura ITAR-TASS poznamenala, že to bylo poprvé, co hlava ruské pravoslavné církve velebila prezidenta jiného státu. Ruský vliv se ale k západnímu sousedovi plíží i jinak.

Ruský server Newsru.com v den inaugurace naznačil, že už je nová hlava státu ve vleku Moskvy. Ruský prezident totiž prý před pár dny podepsal výnos o tom, aby se 9. května v ukrajinském přístavu Sevastopol uskutečnila slavnostní přehlídka ruských vojáků u příležitosti 65. výročí vítězství Rudé armády ve druhé světové válce.

Medveděv už se Janukovyče ani nezeptal

V Sevastopolu na Krymu, kde má ruská námořní flotila pronajatou základnu, se konaly přehlídky už dříve, ale tentokrát prý Medveděv Janukovyče obešel a předem to s ním údajně nekonzultoval. To novou ukrajinskou hlavu státu staví do nepříjemné podřízené pozice.

UKRAJINSKÉ VOLBY MAJÍ VÍTĚZE: RUSKO

Přečtěte si komentář MF DNES

Se zvolením Janukovyče nabere zřejmě na obrátkách i ruský lingvistický imperialismus. Úřední řečí je na Ukrajině ukrajinština. Rusky mluví přibližně 40 procent obyvatel, a to především na východě a jihu země, odkud nový prezident pochází.

Právě voliči z těchto oblastí, které jsou silně proruské, pomohli Janukovyčovi do prezidentského paláce. Ten jim za to slíbil, že prosadí ruštinu jako druhý úřední jazyk. "Tyto snahy se objevují vždy před volbami, pak ale utichnou," řekl iDNES.cz Bohdan Kopčák, který byl dva roky zpravodajem slovenské agentury TASR v Rusku.

Rusky alespoň v regionech

Tentokrát ale už Janukovyčova Strana regionů podnikla první kroky. Na zavedení ruštiny jako úředního jazyka je potřeba změnit ústavu a na to strana nemá v parlamentu dostatečný počet hlasů. Místopředseda Strany regionů Boris Kolesnikov tak alespoň navrhl změnu na regionální úrovni.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč s běloruským prezidentem Lukašenkem

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč s běloruským prezidentem Lukašenkem

Podle ní by regionální vládci měli mít možnost ve své oblasti zvolit ruštinu jako úřední jazyk. "Připravili jsme velmi dobrý zákon a prezident ho představí v dalších patnácti až dvaceti dnech," řekl Kolesnikov agentuře Ria-Novosti.

Ruština by se mohla brzy dostat do nejvyšších pater politiky. Ostatně ani sám Janukovyč ještě před pár lety plynnou ukrajinštinou nehovořil. "I dnes ve vypjatých situacích občas přeskočí do ruštiny," vysvětlil Bohdan Kopčák s tím, že rusky mluví i většina nejbližších Janukovyčových spolupracovníků.

Jednání vlády jen v ruštině

A právě tito lidé budou zřejmě zanedlouho sestavovat vládu. Nový prezident totiž hodlá v parlamentu svést boj o většinu hlasů a poté vyjádřit vládě premiérky Julije Tymošenkové nedůvěru.

Jeho tři kandidáti na premiéra - bývalý ministr financí Mykola Azarov, přední ukrajinský podnikatel Serhije Tihipko a exministr zahraničí Arsenije Jaceňuk sice ukrajinsky mluví, ale s dalšími kandidáty z východu Ukrajiny to může být horší.

"Pak je klidně možné, že celá vláda neoficiálně povede svá jednání v ruštině," podotkl Bohdan Kopčák. Otázkou je, co na to řekne prozápadní a výhradně ukrajinsky hovořící střed a západ země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video