Ukrajinský prezident Petro Porošenko a Artem Sytnyk, ředitel ukrajinského...

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a Artem Sytnyk, ředitel ukrajinského Národního protikorupčního úřadu na ceremonii uvedení nových důstojníků NABU do služby (2. září 2016) | foto: NABUProfimedia.cz

Ukrajinská FBI bojuje s korupční hydrou, agenty láká na pohádkový plat

  • 191
Korupce je na Ukrajině téměř všude. V nejvyšších patrech ji teď má zlikvidovat Národní protikorupční úřad, který bývá přirovnáván k americké FBI. Je naprosto nezávislý a jeho zaměstnanci dostávají na ukrajinské poměry pohádkový plat.

Sedmatřicetiletý Artem Sytnyk byl ředitelem Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny jmenován více než před rokem. Ale když vejdete do zpola zařízené budovy v Kyjevě, která stále nezapře sovětskou minulost, máte pocit, že nastoupil teprve nedávno.

„Před rokem jsem byl úplně sám, začínali jsme zcela od nuly,“ říká Sytnyk, který postavou připomíná spíše vyhazovače z baru než absolventa práv a prokurátora. To je ale možná dobře, protože má za úkol rozplést takovou korupční chobotnici, jaká zřejmě nemá na kontinentu obdoby. Za 25 let existence samostatného ukrajinského státu zasáhla asi úplně všechny oblasti života.

„Nezabýváme se teď takovými věcmi, jako je korupce mezi lékaři nebo ve školách,“ říká Sytnyk, jehož úřad střeží vojáci. Instituce totiž už po roce své existence nahání strach mnoha mocným lidem v zemi. Úřad, kterému na Ukrajině říkají jeho zkratkou NABU, bývá přirovnáván k americké FBI.

„Jsme naprosto nezávislí, nemáme nikoho nad sebou, a proto i vyšetřování můžeme vést naprosto podle svého uvážení,“ vysvětluje Sytnyk. Úřad má své detektivy, zatýkací složku, prokurátory, ochranku i techniky. „Dnes zaměstnáváme na pět set lidí a ještě další dvě stovky chceme v příštích měsících přijmout,“ upřesňuje Artem Sytnyk.

„Samozřejmě že ve své práci narážíme na odpor, a to i mnoha politiků, ale to je logické,“ dodává. „Začínáme od velkých ryb,“ říká Sytnyk a hrdě vyjmenovává seznam zatčených a obviněných. Jsou mezi nimi soudci, politici nebo třeba rektor jedné z klíčových ukrajinských univerzit.

Množství peněz zabavených při zatýkání jde už nyní do stovek milionů korun. „Jeden obviněný si obrovskou sumu zakopal zavřenou v zavařovacích sklenicích na zahradě,“ směje se Sytnyk a ukazuje fotografie objevených zavařovacích lahví plných bankovek.

„Naším hlavním úkolem je docílit stavu, že byznys a politika budou od sebe odděleny, a ne propleteny jako dosud. Teprve až se nám to podaří, stát začne demokraticky fungovat,“ říká přesvědčeně.

Pohádkový plat? Tisíc eur

Největším problémem úřadu je zatím to, že sice najde, zatkne a obviní korupčníky, ale pak je musí předat soudcům, kteří jsou na Ukrajině podobně zkorumpovaní jako velká část společnosti.

„Pomáhá nám nový zákon, podle něhož musí soudci podat majetková přiznání. Několik set soudců raději, než by něco takového udělalo, odstoupilo z funkce,“ konstatuje ředitel Sytnyk. „Na jejich místa mohou přijít noví, nezkorumpovaní. Prověřujeme ale i výběr nových soudců a už v 250 případech jsme jmenování soudců jako úřad zablokovali. Úplně nejlepším řešením by ale bylo vytvoření speciálního protikorupčního soudu na podobném principu jako náš úřad,“ říká.

Krize na Ukrajině

Recept, jak v tak zkorumpované zemi sehnat na práci, v níž jde často o život, poctivé a kvalitní lidi, je poměrně jednoduchý. „Na každé místo se u nás dělají konkurzy podle jasně stanovených pravidel,“ říká jedna ze Sytnykových spolupracovnic. ̈

„A o práci v NABU je zájem, protože platy, které nabízíme, nedává na Ukrajině žádná státní instituce,“ uvádí. „Řadový pracovník NABU může počítat s platem kolem 30 tisíc hřiven, tedy víc než tisíc eur. To je na Ukrajině opravdu velmi dobrý plat. Vilu ani mercedes si za něj sice nepořídíte, ale nemusíte mít žádné finanční starosti,“ dodává.

Třicet tisíc v českých korunách, hřivna má dnes přibližně stejný kurz jako česká měna, je na Ukrajině, kde se slušná mzda pohybuje kolem pěti tisíc korun, hodně. Není divu, že se na místo v NABU stojí fronty a že se někteří lidé pokoušejí získat místo i uplácením. „Ano, objevily se už i tyto případy a samozřejmě skončily zatčením daných osob,“ dodává ředitel Sytnyk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video