Zdravotníci pomáhají zraněným demonstrantům v Chrámu svatého Michala nedaleko...

Zdravotníci pomáhají zraněným demonstrantům v Chrámu svatého Michala nedaleko kyjevského Majdanu (19. února 2014) | foto: Reuters

Kříže, ikony a skalpely. Kyjevský chrám se proměnil v nemocnici

  • 294
V okolí kyjevského Náměstí nezávislosti se řada míst proměnila v provizorní lazarety. Odpůrci prezidenta Janukovyče, kteří byli při střetech s policií zraněni, se bojí, že je ve státních nemocnicích zatkne policie. Lékaři jim v polních podmínkách poskytují první pomoc a často je i operují.

Ranění Ukrajinci zaplavili například Chrám svatého Michala nedaleko srdce tříměsíčních protestů - Náměstí nezávislosti, takzvaného Majdanu. Lékaři - dobrovolníci je ošetřují i na řadě dalších míst. 

Třeba na nedaleké hlavní poště, kde si demonstranti zřídili nový hlavní sídlo poté, co vyhořelo to předešlé, dům odborových svazů.

V provizorní lazaret se po čtvrtečních krvavých střetech demonstrantů s policií a jednotkami Berkut proměnilo i lobby hotelu Ukrajina, kde bydlí zahraniční reportéři. Zdravotníci se tam raněným snažili poskytnout hlavně první pomoc.

Krize na Ukrajině

"Přízemí hotelu Ukrajina se změnilo v krvavý lazaret, jsou tu desítky raněných. Demonstranti vysazují dveře a používají je jako nosítka. Všude je mnoho krve. Ranění sténají. Minimálně jednoho muže vidím ležet na podlaze, je přikrytý bílým prostěradlem," popsala reportérka Lidových novin Petra Procházková.

Pravoslavní svatí vyobrazení na zdech Chrámu svatého Michala shlížejí na zraněné během potyček s bezpečnostními složkami už delší dobu. Zkraje protestů loni v prosinci tam nejprve našli útočiště i ostatní demonstranti, později se proměnil v polní nemocnici.

"Je tady operační sál. Novináře však požádali, aby do něj nevcházeli a nerušili lékaře. Zdravotníci říkají, že mají jen osm míst, ale mnohem více zraněných lidí. Pacienti zde nezůstávají dlouho. Snaží se je posílat do místních nemocnic co nejrychleji je to možné," popsala zpravodajka serveru Euronews.

"Každá církev slouží lidem před zrakem Božím"

Zraněným pomáhají dobrovolní lékaři a zdravotní sestry. "Bylo tady mnoho zraněných. Jejich poranění jsou zásahy střepin granátu, popáleniny, postřelení. Poskytujeme jim první pomoc a potom ty, co potřebují složitější péči, posíláme do nemocnice," popsal zpravodajskému serveru lékař jménem Andrij.

Podle agentury Reuters zdravotníci ošetřili v chrámu už stovky zraněných. Pomáhat jim mohou i díky obyvatelům Kyjeva, kteří jim přinášejí v krabicích a pytlích základní zdravotnické vybavení - obvazy, dezinfekční prostředky, obinadla...

Zranění leží, často ještě v oblečení z bojů v ulicích Kyjeva, přímo pod pravoslavnými svatými. "Každá církev slouží lidem před zrakem Božím. A je povinností pomáhat lidem v nesnázích, kteří jsou perzekuováni. Hlavně lidem, kteří jsou pronásledováni pro pravdu," řekl agentuře Reuters otec Omeljan.

Lékaři zraněné ošetřují i v bytech. Odpůrci Janukovyčova režimu do nemocnice jít odmítají. "Mám strach, že místo lékařské péče bych se dočkal vězení. Vzali mého zraněného kamaráda přímo z nemocnice na policii a už se s ním nemohu zkontaktovat," popsal agentuře AP jednadvacetiletý student Oleg Goren, jemuž střepina poranila obličej, ruku a nohu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue